Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırık için Kolay Ev Tedavileri

Hıçkırık, istem dışı hava yutmaktan kaynaklanan ve  göğüs ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın tekrarlayan spazmları sonucu meydana gelir.

Kontrol altına alınamayan bir sesin çıktığı hıçkırma nöbetleri, genellikle kendiliğinden geçer ve 20 dakikadan fazla sürdüğü çok enderdir. Rahatsız edici olmakla birlikte ciddi bir rahatsızlık değildir.

Ancak, çok sık hıçkırık tutarsa ve bir günden fazla sürerse, hıçkırık ile birlikte, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya baş dönmesi görülürse, hekime başvurmakta fayda var.

Hıçkırık genellikle, büyük bir bardak sıcak içecek içildiği veya aşın yemek yendiği zaman midenin diyafram üzerine basınç yapmasından ötürü meydana gelir. Aynca, kontrol altına alınamayan uzun bir gülme nöbetinin sonunda da hıçkırık tutabilir.

Hıçkırıktan Korunmak için :

* Yavaş yeme ve içme huyu edinin.

* Yemekleri bir seferde mideye indirmeyin, iyi çiğneyin.

* Yemek zamanlarında stresten kaçının.

hickirikHıçkırığı Durdurmak için Kolay Tedaviler :

Önerilen bu tedaviler, diyafram üzerinde gevşetici etkisi olan karbondioksitin vücuttaki seviyesini yükselttiği için hıçkırığı keser.

* Nefes alın ve bir müddet tutun; başınız dönmeden bırakın.

* Kesekağıdı kullanımı : Bir keskağıdı ile ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve torbanın içine doğru birkaç kez nefes alıp verin. Asla plastik torba kullanmayın.

* Akupresür : Kısa ve yüzeysel nefesler alırken, boynun her iki yanında, kafatası çizgisinin hemen altında bulunan SK 20 noktasına parmak ve başparmakla, iki-üç dakika süreyle sıkıca bastırın.

Bu yöntem, diyafram kasılmalarını kontrol eden siniri yatıştırır.

* Bitkisel Tedavi : Nane çayını yemeklerden sonra için.

Nanenin sindirim yollan üzerinde spazmları önleyici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğundan, midenin aşırı doluluğundan kaynaklanan hıçkırığı geçirir.

“Nanenin Faydaları ve Zararları” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 232 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.