Hemoroid (Basur) Hastalığı Nedir? Hemoroid (Basur) Hastalığı Nasıl Başlar, Nasıl İlerler?

Halk arasında basur olarak isimlendirilir.

Kabızlık gibi, karın içi basıncın arttığı durumlarda, kalın bağırsağın bittiği yani makatın başladığı bölgede, damarlar aşırı derecede  genişler ve makattan dışarı taşarlar. Makatta kanama ve meme oluşumu ile kendini gösteren bu rahatsızlığa hemoroid veya basur denir.

Hemoroid, başlangıç aşamasında sadece kanama ile belirti verir. Kanamalar sık sık olabileceği gibi üç beş ayda bir de olabilir. Hemoroidin ileri dönemlerinde, anüsten dışarı çıkan, kırmızı renkli, yumuşak doku sarkıntıları yani memeler oluşur. Memeli basurlar hem kanama hem de memelerin sık sık iltihaplanıp şişmeleri ile hastayı rahatsız ederler. Şişen ve kanayan memeler hastayı bedensel olarak rahatsız ettikleri gibi, iş gücü kayıplarına da yol açarlar.

Hemoroid hastalığı dönemler halinde gelişir. Gelişme dört devrede tamamlanır.

Dahili Hemoroid ve Harici Hemoroid Evreleri :

1. Devre : Sadece kanama vardır meme yoktur kanamalar tek tük olabileceği gibi üsteleyerek sık sık ta olabilir

2. Devre : Kanamalara ilave olarak memeler oluşmuştur hasta dışkılarken memeler dışarı çıkar dışkılamadan sonra ayağa kalkınca memeler kendiliğinden anüsten içeri çekilirler

3. Devre: Tuvalette dışkılama esnasında dışarı çıkan memeler tuvalet sonrası kendiliğinden anüs içine dönmezler hastanın elle yerleştirmesi, içeri itmesi gerekir. İçeri itilen memeler tuvalet sonrası dışarı çıkmazlar bir sonraki tuvalete kadar içerde kalırlar

4. Devre: Memeler her zaman dışarıdadır. El yardımı ile içeri itilen memeler kısa sürede dışarı tekrar çıkarlar. Hastanın huzur ve rahatı büsbütün kaçmıştır, günlük çalışmalarını ve mesleğini icra etmesi büyük ölçüde aksar.

“Hemoroid Neden Olur? Hemoroid Şikayetleri Nelerdir”  bu konumuz için tıklayınız.

“Hemoroid veya Basura Yol Açan Etkenler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 66 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.