Hangi İlaç Hangi Besin ile Alınmaz?

İlaç alımında, yapılan en büyük hatalardan birisi, ilaçları yanlış gıdalarla almak. Bu durumda, ilaçlar yarardan çok zarar verir.  Ayrıca besinlerle etkileşim, ilaç kullanımı kesilse bile 2-3 hafta daha devam eder.

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı besinlerle etkileşime girerek fayda yerine zarara yol açabilir.

Şimdi bu makalemizde hangi ilaçları kullanırken, hangi besinlerden uzak durmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte bir araya gelmemesi gereken ilaç ve besinler…

* Antihistaminik denilen alerji ilacı kullananların kesinlikle alkol almamaları gerekir. Bununla birlikte çay ve kahvenin fazla tüketilmesi de zararlıdır.  Greyfurttan da uzak durulmalı.dır. Çünkü; greyfurt alerji ilaçlarını sevmiyor ve baş dönmesi ile sersemlik hissine yol açabiliyor

* Yüksek tansiyon tedavisi görenler de kesinlikle greyfurt veya suyunu tüketmemelidir. Aksi takdirde kalp atım sayısının artması veya kalp atım hızındaki azalmayla karşılaşabilirler.

ilac-kullanımı* İdrar söktürücü ilaç kullananlar, ilacın öncesinde veya hemen ardından potasyumdan zengin;  muz, kayısı ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmemeli. Çünkü, vücutta su ve sodyum kaybına neden olan idrar söktürücü ilaçlar, potasyum birikimi yapabilir ve düzensiz kalp atım hızına yol açabilir.

* Bazı antidepresanların ise, tiraminden zengin besinler olan, eski peynir, alkol, incir, bakla, tavuk ve dana ciğeri gibi besinlerle bir arada tüketilmemesi gerekir. Bu antidepresanlar, tiramince zengin besinlerle birlikte alındığında kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabilir.

* Kan sulandırıcı ilaç kullananların, K vitamininden zengin; brokoli, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Çünkü, K vitamininden zengin besinler, kan pıhtılaşmasına sebep olurken, kullanılan kan sulandırıcı ilaçların etkisini azaltır.

Hatta; bu tip ilaçlarla sarımsak tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Sarımsak fazla tüketildiğinde bu ilaçların midede ve beyinde kanama riskini artırabilir.

* Gelişigüzel kullanılan antibiyotikler, tehlikeli sonuçlara neden olduğu gibi, doktor  önerisiyle kullanıldığında da öncesinde ve hemen sonrasında ne yenilip içildiğine dikkat edilmesi gerekir. Bazı antibiyotiklerin süt ve süt ürünleri ile bir araya gelmemesi gerekir. Süt ve süt ürünlerinin içeriğindeki kalsiyum, antibiyotiğin emilimini azaltabilir. Bu yüzden antibiyotiğin kullanıldığı saatlerde süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

(Visited 30 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.