Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Hamilelik döneminde sigara içmek, hem anne, hem de çocuk açısından çok risklidir. Anne, bebeği ile birlikte hayatını tehlikeye sokmaktadır.

Sigaranın içinde bulunan, zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer. Bu durumda, solunum sistemi, kalp ve damarlar başta olmak üzere vücudun tüm organları zarar görür.

Nikotin, damarları büzüp, kan akışını azaltır. Karbon monoksit, hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir.

Sigara içen annenin kanında oksijen azalır. Böyle olunca, bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de doğal olarak azalır.

Hamilelikte İçilen Sigaranın Bebeğe Zararları :

* Gebelik haftası 38 – 40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine yol açar. Yani erken doğum gerçekleşir.

* Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin, olması gereken zamandan çok önce açılmasına, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.

sigara-icme* Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına sebep olur.

* Bebeğin anne rahminde ani ölmesine neden olur.

* Annede, tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı gibi durumlar yaşanır. Bu durum, anne ve bebek için çok tehlikelidir.

* Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi bebeğin beslenmesini olumsuz etkiler.

* Bebek anne rahminde iken plasenta zamansız ayrılır ve tehlikeli boyutlarda kanama olur.

* Doğum sonrası bebekte solunum sıkıntısı olur. Erken doğan bebeklerde akciğerler gelişmediğinden sonucu ölümcül olabilen solunum sıkıntısı yaşanır.

* Lohusalık döneminde annenin süt miktarı azalır.

* Anne sütünde C vitamini kaybı olur. Sütün besleyici etkisi azalır.

“Gebelik” ile ilgili diğer konularımızı okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 43 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.