Hamilelikte Neden Mide Bulantısı Yaşanır?

Hamilelikte yaşanan mide bulantıları yaşam kalitesini etkileyebilir. Çalışmayı, sosyalleşmeyi ve varsa diğer çocuklarla ilgilenmeyi engelleyebilir.

Bebek haberinin henüz yeni olduğu ve anne adaylarının mutlu ve heyecanlı olmayı bekledikleri bu dönemde bulantılar moral bozucu olur ve depresyona kadar gidebilir.

Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde hamile kadınların neredeyse yarısı belli bir ölçüde sabah bulantıları yaşar. Başlıca belirtileri, bulantı ve

kusmadır. Sabah bulantısı tipik olarak en şiddetli sabah saatlerinde ortaya çıkar. Ama, günün herhangi bir saatinde, sabah ya da akşamda  ortaya çıkabilir.

Bulantıların şiddeti ve süresi kadından kadına farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda sadece bulantı şikayeti görülürken bazılarında bulantılara kusma da eşlik eder..

Hamilelikte bulantılar genellikle, hamileliğin 6. haftasında başlar, 9. hafta yakınlarında şiddetlenir ve genellikle 3. aydan sonra, 14 ila 16. haftalar arasında sonlanır. Bulantı bir kez başladığında 1 ila 4 saat arasında bir süre devam edebilir.

gebilik ve mide bulantisiHamilelikte 20. haftaya dek hatta belki de tüm hamilelik boyunca bulantı şikayeti devam eden kadınlar da vardır. Ancak; böyle durumlar nadir görülür ve doktora başvurulması da yerinde olur.

Çoğunlukla hamilelikteki bulantı ne anne adayına ne de doğacak bebeğe zarar vermez. Ancak vücudun susuz kalmasına ve kilo kaybına neden olan şiddetli bulantılar bebeğin yeterince beslenememesine neden olarak düşük kiloda doğmasına yol açabilir. Bu durumların yaşanmaması için, gün içinde birçok kez kusmaya neden olan bulantılara zamanında tıbbi müdahale gerekir.

Gelelim;  hamilelikte mide bulantısı neden olur? Esas konumuza

Hamilelikte mide bulantısı;

* Östrojen dahil olmak üzere yükselen hormon seviyeleri,

* Beslenmenin yeterince B6 vitamini içermemesi,

* Tansiyon değerlerindeki dalgalanmalar, özellikle düşük tansiyon,

* Değişen karbonhidrat metabolizması,

* Hamileliğin tetiklediği büyük fiziksel ve kimyasal değişimler, nedeniyle mide bulantısı yaşanır.

(Visited 15 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.