Hamileliğe Hazırlık Döneminde Hangi Besinler Tüketilmeli?

Hamile kalmaya mı çalışıyorsunuz? O zaman hamile kalma şansını arttırmak için hamilelik öncesi beslenmenize dikkat etmeli ve hamile kalmayı kolaylaştıran besinlere yönelmelisiniz.

Peki, hamile kalmayı kolaylaştıran besinler nelerdir?

İşte, hamile kalmak isteyenlerin hamilelik öncesinde düzenli bir şekilde tüketmeleri gereken besinler.

Yağsız et : Protein, hamilelik öncesi tüketilmesi gereken besin grubudur. Et de önemli bir protein kaynağı olduğu için akla gelen ilk gıdalar arasında bulunur.
Demir ve B12 vitaminlerini de içeren, yumurtalıkları harekete geçiren ve kısırlık riskini azaltan eti, sağlıklı ve dengeli beslene bilmeniz, gereksiz kilo alımının önüne geçebilmeniz için yağsız seçmenizi öneririz.

Muz : Doğurganlığını arttıran bir başka besin ise muzdur. Meyveler antioksidan bakımından zengin olduğundan üreme sağlığı için çok önemlidir. Meyveler yumurta oluşumunu da, oluşan yumurtanın kalitesini de arttırır. Bunların arasından muz ise, B6 vitamini açısından zengin olduğundan adet dönemini düzenler ve böylece yumurtlama dönemini hesaplama konusunda da size yardımcı olur.

Süt : Süt ürünleri önemli bir mineral kaynağı olmasının yanı sıra kalsiyum bakımından da zengindir. Bu özellikleriyle doğurganlığı arttıran ve bedenin D vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olan sütü,  tüketmeye özen gösterin.

hamilelik4Yoğurt : Üreme sisteminin verimli çalışmasına yardımcı olan yoğurdun bir kasesi 250 mg kalsiyum içerir. Bu miktar bir su bardağı inek sütünün taşıdığı kalsiyum kadardır. Özellikle sütün içinde bulunan laktoz adlı süt şekerini sindirme konusunda sorun yaşayan biriysen, yoğurt sütün iyi bir alternatifi olabilir.

Karnabahar ve brokoli : Hamile kalmaya çalıştığınız dönemlerde taze sebzeleri sıklıkla tüketmeye çalışmalısınız. Çünkü sebzeler yumurtanın döllenmesini kolaylaştıran besinlerdir. Sebzeler arasında özellikle önerebileceğimiz ise, brokoli ve karnabahardır. A vitamini deposudur. Her iki besini de haşlayıp yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Somon : Vitamin ve mineral kaynağı olan balığı, haftada 2 porsiyon tüketmek hamile kalma şansını arttırır. Özellikle uskumru, somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi yağlı balıkların haftada bir kez tüketilmesi iyi olur.
Bunların arasında somon, en iyi omega-3 kaynaklarından biridir. Cıva seviyesi düşük olan somon, hormonları düzenler ve üreme organlarındaki kan dolaşımını arttırarak hamile kalma şansını yükseltir.

Avokado : Avokado, gebelik öncesi beslenme listesinde mutlaka yer almalı. Doymamış yağ içeren avokado; protein, çinko ve potasyum açısından zengin bir meyvedir.

hamilelik5Avokado, doğurganlığının artması ve hamilelik sırasında ceninin gelişimini destekleyen folik asiti de içerir. Eğer; hamile kalmak istiyorum diyorsan, avokado tüketmeli ve vücudunun hamileliğe hazırlanmasına yardımcı olmalısınız.

Tahıl : Karbonhidratlar kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenler. İnsülin seviyesinin dengeli olması doğurganlık şansını arttırır. Bu yüzden karbonhidrat ihtiyacını karşılamanız önemlidir. Ancak bu ihtiyacı kompleks karbonhidrat olarak tanımlanan gıdalardan almanızı tavsiye ederiz.

Yani; hamile kalmak için, bolca lif içeren tam buğday, yulaf ezmesi, mısır unu, tam tahıllı mısır, kahverengi pirinç, yulaf tüketmelisiniz. Böylece hem kilo almanın önüne geçebilir, hem de bol miktarda lif içeren bu besinlerden gerekli karbonhidratı sağlayabilirsiniz.

Soya fasulyesi : Yüksek oranda lif içeren, çinko, folik asit, protein ve kalsiyum kaynağı olan bu besini tüketmeye özen göstermelisin. Soya fasulyesini protein kaynaklı gıdalarla birleştirerek tüketebilir ya da salatalarınıza haşlayarak ekleyebilirsiniz.

Kuruyemiş : Hamile kalmak istediğiniz dönemde ve hamilelik sırasında tüketmeye özellikle dikkat etmelisiniz.
Yapılan araştırmalar, ceviz, fındık gibi besinleri tüketen kadınların yumurtlama bozukluğu riskinin azaldığını göstermiştir. Bu yüzden, hamile kalma şansını arttırmak için kuru yemişleri beslenme listenize eklemelisiniz. Tabii her besinde olduğu gibi kuru yemişi de aşırı derecede tüketmemelisiniz.

(Visited 79 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.