Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük kalori ihtiyacı, gün içerisinde alınması gereken kalori miktarına denilir. Günlük kalori ihtiyacı, kişisin cinsiyetine, yaşına ve yaşam temposuna göre değişiklik arzetmektedir. Günlük kalori ihtiyacını hesaplamak için çeşitli formüller vardır. Sizlere kolaylık olması açısından yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına göre kişilerin ihtiyacı olan günlük kalori ihtiyacı tablosunu sunuyoruz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük kalori ihtiyacının belirlenmesindeki en önemli etkenin,
kişinin yaptığı iş ve yaşam tarzı olduğunu söyleyebiliriz.

Çok ağır işlerde çalışanlar: Bu grupta sporcuları, demircileri, inşaat işçilerini, madencileri, tarım işçilerini sayabiliriz. Bu gruptaki kişilerin günlük kalori ihtiyacı en az 4500 kilo kaloridir.

Ağır işlerle çalışanlar: çok ağır olmamakla birlikte ağır sayılabilecek işlerde çalışanlar, örneğin fırıncılar, sıvacılar, çamaşırcılıkla uğraşan kadınlar ve değirmende çalışan işçiler…Ağır işlerde çalışan bu kişilerin günlük kalori ihtiyacı en az 3500 kilo kaloridir.

Orta dereceli işlerde çalışanlar: Ayakta çalışanları bu gruba katabiliriz.  Tezgahtarlar, garsonlar, aşçılar bu gruba girerler. Orta seviyeli işlerde çalışanların günde 3000 kilo kaloriye ihtiyacı vardır.

Hafif işlerde çalışan kişiler: Masa başı işlerde çalışanlar, memurlar ve ev hanımları bu gruptadırlar. Günlük kalori ihtiyaçları 2500 kilo kaloridir.

Monoton bir hayat sürenler veya çalışmayanlar: Bu gruptaki kişilerin günlük almaları gereken enerji ihtiyaçları 2000 kilo kaloridir.

(Visited 195 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.