Güneş Çarpmasında Kimler Risk Altındadır?

Güneş çarpması, uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktan ortaya çıkar. Bu durumda vücudun ısı düzenleyici sistemi, görevini yapan beyin hücrelerini kontrol edemez hale gelir ve vücut normal sıcaklığına dönebilmek için yeterli miktarda ısı kaybedemez.

Bu durumda vücut sıcaklığı organları zarar verebilecek derecede çok yüksek seviyelere çıkar.Güneş çarpması genelde 40 derecenin üstündeki havalarda ortaya çıkar.

Ama çocuklar, yaşlılar ve hastalar da 40 derecenin altındaki sıcaklıklar da tehlike oluşturabilir.

Şimdi gelelim esas konumuza;

Güneş Çarpmasında Kimler Risk Altındadır? 

* Çocuklar

* Yaşlılar

* Damar sertliği ve kalp yetmezliği olanlar

* Şeker hastalığı olanlar

* Alkol bağımlıları

* Ektodermal displazi hastaları

gunes-carpmasi8* Vücudun sıcaklık düzenlemesini engelleyici ilaçlar kullanan kişiler

Atropin içeren gastrointestinal ilaçlar, antidepresanlar, antipsikotikler, beta-bloker içeren kardiyovasküler ilaçlar, diyüretikler, parkinson hastalığı ilaçları.

* Uzun mesafe koşucuları ve bisikletçilik sporuyla uğraşanlar

* Aşırı sıcaklıklara karşı hassas kişiler.

Özellikle, kronik hastalıkları olan hastalar ( yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olanlar), kanser hastaları, aşırı kilolu veya kaşektik olan kişiler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, gebeler sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalıdır.

Güneş çarpması genellikle yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklara maruz kalındığında görülür. Nemli hava da ayrıca terlemeyle sağlanan soğutma mekanizmasının etkisini azaltıcı bir faktördür. Kalın giyinmek, çok yemek yemek ve fazla alkol tüketmek de güneş çarpmasını tetikler.

(Visited 8 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.