Günde Kaç Kalori Alınmalı, Günde Kaç Kalori Almalıyım?

İnsanların estetik kaygıları onları fazla kalorilerini yakmaya itmektedir. Bir diyete başlamadan önce bilinmesi gereken en önemli nokta fazla kalorilerden kurtulmanın gerekliliğidir. Buradaki fazla kelimesine önemle dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü metabolizmanın günlük hareketlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmesi için bir miktar kaloriye ihtiyaç vardır.

 

İhtiyacın altında kalori alınması vücudun mekanizmasındaki işleyişte sorunlar ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle kişi diyete başlamadan önce vücudunun günde ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunu bilmesi gerekmektedir.

 

Günde Kaç Kalori Alınmalı, Günde Kaç Kalori Almalıyım?

kaloriGünlük kalori ihtiyacı kişinin kilosuyla alakalıdır. Yani zayıf bir kişinin günlük ihtiyacı olan kalori miktarı ile şişman bir kişinin günlük ihtiyacı olan kalori miktarı eşit değildir. Kişinin vücudundaki her yarım kilo için yaklaşık olarak günlük 10 kalori alması gerekmektedir. Eğer kişi günlük aktivitelerinde hareketli bir yapıya sahipse kilosuna bağlı olarak aldığı kalorilere ek olarak yaklaşık olarak 500-600 kalori daha almaıldır.

Yukarıda saydığımız kalori miktarı kilosundan memnun olan biri herhangi bir şekilde kilo vermeyi düşünmeyen bireyler için geçerlidir. eğer kişi dengeli beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsa yukarıdaki hesaplanan kalori miktarından yaklaşık olarak 500 kalori daha az almalıdır. Fakat kişinin yiyeceklerinden kısıntı yaparak ihtiyacı olan kalori miktarından 500 kalori birden kısabilmesi yorucu bir süreçtir. Bu nedenle kişiyi bunaltmamak için uzmanların tavsiyesiyle günlük alınan miktarı 250 kalori düşürmek ve kalan 250 kalorinin ise hareketlerle yakılmasını sağlamak daha kolay bir yol olacaktır.

Günlük kalori miktarını hesaplamak için tıklayın: Günde harcanması gereken kalori miktarının hesaplanması

(Visited 20 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.