Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Neler Tüketilmeli?

Bağışıklık diğer bir ismiyle immünite vücudun kendisine zararlı olan organizma ve toksinlere karşı gösterdiği direnç anlamına gelir. Bağışıklık düzeyi her insanda farklıdır. Bağışıklık düzeyinin yeterli olması durumunda, vücut zararlı organizma ile karşılaşsa bile kendini koruyabilir ve herhangi bir hastalık, enfeksiyon oluşmaz.

Vücut savunmasını yüksek düzeylerde tutmak için dengeli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Bütün yiyecek gruplarından yeterli oranda tüketmek enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturur.

Bağışıklık yani immün sisteminin doğru çalışması için vücuda gereken doğru miktarlarda karbonhidrat, protein, yağ alımı gereklidir. Et, tavuk, balık gibi yiyeceklerin günde en az 2 köfte kadar tüketilmesi gerekir. Ayırca güçlü bir bağışıklık sistemi için yağ tüketimi de büyük önem taşır. Çünkü yağda çözünen vitaminler (A, D, E ve K vitamini) ancak doğru miktarda yağ tüketimi ile vücutta kullanılabilir. Tüketilen yağın türünün ve miktarının doğru şekilde ayarlanması çok önemlidir. Bu vitaminler vücudun savunma sistemi için gereklidir. Günde en az 5 porsiyon sebze meyve tüketimi ise; (özellikle yeşil yapraklı sebzeler) vitamin, mineral ve antioksidan alımını sağlayacağı için bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi enfeksiyonlardan korur.

Konumuzu toparlıyacak olursak;

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için; 

* Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.

* Çeşitli sebze ve meyvelerden günde en az 5 porsiyon tüketilmelidir

bag-guc* Brokoli, karnabahar vb sebzeler yemek olarak tüketilebildiği gibi et yemeklerinin yanına da garnitür olarak kullanılırsa tüketimleri artırılmış olur. Hatta sarımsakla birlikte tüketilerek iki sebzenin antioksidan etkisinden de faydalanılabilir.

* Domates yaz aylarında her gün mutlaka tüketilmelidir. Hatta yaz domatesleri konserve yapılarak kış aylarında da yemekler, soslar vb. tüketilebilir.

* Nar tüketimi salatalar ve sütlü tatlıların üzerinde kullanılmasıyla arttırılabilir.

* Turunçgillerin suyundan ziyade kendisinin tüketimi arttırılmalıdır.

* Kış aylarında çeşitli antioksidanların bir arada alınabilmesi için meyve salataları tüketilebilir.

* Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut ,mercimek vb.) haftada 2-3 kez tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında çorba olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılmasıyla farklı lezzetler elde edilebilir ve böylece tüketimleri arttırılabilir.

* Günde en az 5-6 porsiyon tam taneli tahıllar (tam buğday, esmer pirinç vb.) tüketilmelidir. Bu nedenle beyaz ekmekten ziyade tahıllı ekmekler tüketilmelidir.

* Günlük veya uzun ömürlü sütlerin probiyotikli yoğurtlarla mayalanmasıyla ev ortamında sağlıklı yoğurtlar elde edilebilir. Her gün 1 su bardağı kefir tüketilmelidir.

* Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb.) E vitamini alımı açısından günde 1-2 porsiyon tüketilmelidir.

* Vücutta gerçekleşen çoğu reaksiyon için su gereklidir. Bu nedenle günlük 2-2.5 lt su tüketilmelidir.

* Ekinezya, zencefil, ıhlamur, kuşburnu, zerdeçal çayları çok fazla birbiriyle karıştırılmadan günlük olarak tüketilebilir.

(Visited 27 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.