Gözde Çapaklanma Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Çapaklanma derken, bu sorunu, doğal çapaktan ayırmak gerekir. Şöyle ki; her insanın gözünde, sabahleyin uyandığında, burun kenarında biriken gözyaşı salgısının gece boyunca kurumasından kaynaklanan, doğal çapak oluşur.

Ama, bunun haricinde hastalık belirtisi olan, çapaklanma, gözün hafif veya şiddetli şekilde mikroplarla istila edilmesiyle oluşur. Hastalık belirtisi olan çapaklanma sarı- yeşil veya şeffaf renkte salgı oluşturur. Göz kapakları, sabahleyin kendiliğinden açılmayacak veya zorla açılacak şekilde yapışık ve kabuk bağlamış olabilir.

Çapaklanma sebebi, mikroplardır. Her türlü mikro organizma gözde çapaklanmaya sebep olabilir. Bunlardan bakteriyel (bakterilere bağlı) ve viral (Virüslere bağlı) en sık görülenleridir. Fakat mantar enfeksiyonları hatta amipler (terliksi tek hücreli hayvanlar) bile çapaklanmaya sebep olabilirler.

Çapaklanma bulaşıcıdır. Mikro organizmaların sebep olduğu tüm sağlık sorunları  bulaşıcıdır. Özellikle viral olanlar temas bile gerektirmeksizin havadan (damlacık enfeksiyonu) ile bulaşabilirler. Viral enfeksiyonlarda kişinin iyileşene kadar evinde istirahat etmesi, toplumda oluşacak salgınları önlemekte önemli yer tutar. Kişisel hijyenik tedbirlerin artırılması çapaklanmaya sebep olan mikropların bulaşmasını engelleyebilir. Bulaşmamış bireylerin yüz havlularını ayrı kullanması, ellerini sıklıkla yıkaması bulaşıcılığı azaltır. Hasta kişilerin ise mikrobu, bir gözünden diğerine taşımamaları için, maksimum hijyenik tedbirleri almaları gerekir.

goz-capakGöz enfeksiyonlarının en temel belirtisi olan çapaklanmada, uygulanan ılık çay pansumanları tedavi edici değildir. Çay pansumanı önerilmemekle birlikte, enfeksiyona sebep olan mikro organizmaları gözden temizlemek için sık sık ılık içme suyu pansumanları çok faydalıdır. Çay pansumanında bebeğin veya kişinin kullanılan çaya bağlı olarak geliştirebileceği reaksiyonlar farklılık gösterebilmektedir. Mevcut enfeksiyona, herhangi bir alerjik veya kimyasal faktör eklememek gerekir. Bunun için çaydan çok daha etkili ve sağlıklı olanı kaynatılıp ılıtılmış içme suyu ile pansuman yapmaktır.

Göz enfeksiyonlarının tıptaki tedavisi antibiyotikli göz damlalarıdır. Ancak; bakteriyel nedenlerde; antibiyotikli göz damlaları uygulanır.

Viral nedenlerde; maksimum hijyenik tedbirler alınır ve destekleyici tedavi verilir. Bilindiği gibi antibiyotikler, bakterileri etkilerken, virüslerde etkisizdirler. Fakat viral enfeksiyona bakteriyel enfeksiyonun eklenebildiği durumlar olabileceğinden, uygun antibiyotik tedavi de eklenebilir. Viral enfeksiyonlarda en önemli tedavi destek tedavidir. Soğuk su pansumanları, suni gözyaşları, kortizonlu göz damlaları ve antiviral içerikli göz damlaları kullanılır. Tedavi bakteriyele göre daha uzun sürmektedir.

(Visited 569 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.