Göz Kapağı Şişmesine Ne iyi Gelir?

Göz kapağı şişmesi ve göz kapağında oluşan şişlikler, gözü saran bağ dokularda iltihap veya aşırı sıvı birikmesi (ödem) olduğunda ortaya çıkar. Göz kapağı şişmesi ağrılı veya ağrısız olabilir, gözün hem alt hem de üst kapağını aynı anda etkileyebilir.

Göz kapaklarındaki şişlik pek çok rahatsızlığın bir belirtisi olabilir. Önce bu konu üzerinde durulmalı ve mutlaka bir göz hekimi kontrolünden geçilmeli diyoruz.

Eğer ki, yatış pozisyonu, yastık yüksekliği, makyaj ile yatmak, çok kitap okumak veya çok televizyon ve bilgisayar başında olmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu, çok uyumak veya az uyumak, tuzlu yemek gibi sebeplerden göz kapaklarında oluşan şişliklerde ise mutlaka alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir.

Göz kapaklarındaki şişlik, estetik olarak görünümümüzü bozduğu için sosyal hayatımızı da etkiler. Ama şimdi sizlere önereceğimiz doğal ve bitkisel tedaviler ile bu tarz göz rahatsızlığından kurtulmanız mümkün.

Göz Kapağında Oluşan Şişliklere İyi Gelen Tedaviler:

Soğuk Su: Gözü ve etrafını soğuk suyla yıkamak ya da soğuk bir şeyle kompres yapmak şişliği indirebilir. Bunun için ince bir havlunun içine buz koyup, gözün üstüne tutabilirsiniz. Buzu cilde temas ettirmemeye özen gösterin.

goz-kapagi-tedavisiSüt: Şişliği indirmek için soğuk süte batırılmış pamukla 10 dakika kompres yapılabilir. Şişliği göz kapağı çevresine hafif baskı uygulayarak ta kontrol altına almak mümkündür.

Salatalık: Gözlerde yorgunluk söz konusuysa soğuk salatalık dilimlerini 3 dakika boyunca göz kapaklarının üzerinde tutup ardından yıkamak da gözlerinizi ve sizi rahatlatacaktır.

Çay Banyosu: Göz kapağı şişmesine çay banyosu da etkili bir yöntemdir. Soğutulmuş çay poşetlerini ya da soğumuş çaya pamuğu bandırarak gözlere kompres yapmak gözleri rahatlatır.

Çiğ Patates: Gözleri rahatlatabilecek yöntemlerden biri de; çiğ patatesin ezilerek bir bezle birlikte gözlerin üzerinde 15 dk bekletildikten sonra ılık su ile yıkanmasıdır. Patates soyulduktan sonra dilim şeklinde de göz kapağı üzerine koyulabilir. Ilık tuzlu suya pamuk batırılarak gözlerin üzerinde bekletilmesi de bir diğer yöntemdir.

Sarı Yonca: Sarı yoncanın 5 dk kaynatıldıktan sonra soğuyunca göz banyosu yapılması gözü rahatlatan bitkisel bir yöntemdir. Bu noktada göz şişliğinin kalıcı mı geçici mi olduğu da önemlidir.

Göz Kapağı Şişmesine iyi Gelen İlaçlar: Göz şişmesi eğer bir alerjiden kaynaklanıyorsa, antihistamin göz damlaları veya ağız yoluyla alınan alerji ilaçları problemi dindirecektir. Doktorunuz ciddi alerjik reaksiyonlar için steroid damlası önerebilir.

Göz nezlesi veya oküler herpes gibi enfeksiyonlar ise antivirüs veya antienflamatuar göz damlalarına veya merhemlere iyi cevap verecektir. Antibiyotikler de enfeksiyon durumunda işe yarayacaktır.

 

(Visited 411 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.