Göz Kapağı Şişliğine Hızlı Çözümler

Göz çevresindeki yumuşak dokularda sıvı birikimi sonucu göz kapaklarında şişme meydana gelir. Buna genellikle uykusuzluk, ağlama ve gözlerin tahriş edilmesi neden olmaktadır. Bitki polenlerinin neden olduğu polen alerjisi, hayvan tüyü, gıdalar veya çeşitli ilaçlar da buna neden olabilir. Makyaj ürünleri, nemlendiriciler, şampuan ve sabun gibi kişisel bakım ürünleri de göz kapaklarında şişliğe neden olabilir.

Göz kapağı şişlikleri, duman, sis veya toz gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Ama bunlar nispeten hafif nedenlerdir.

Bu tarz göz kapağı şişlikleri için ne yapılmalı? Şimdi, şişliklerin azaltılması için uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri sizlere aktarıyoruz.

Göz kapağı şişliklerine doğal çözümler 

Salatalık : Salatalık, cilt sağlığında kullanılan çözümler arasındadır. Yatıştırıcı ve ferahlatıcı etkisi vardır. Ayrıca kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur. Baş arkaya doğru eğilir ve bir dilim salatalık göz kapaklarına uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Ardından yüz soğuk su ile yıkanır.

yumurta-aki1Yumurta akı : 1 ya da 2 yumurta akı iyice çırpılır. Bir fırça yardımı ile göz altlarına uygulanır. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Göz altlarındaki şişliklerin kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur.

Patates : Patates, içerisindeki nişasta ile göz altlarındaki şişlikleri hafifletir ve cildin tahriş olmasını engeller. Güçlü anti inflamatuar özellikleri vardır. Bir tane patates soyulur ve yıkanır. Ardından ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur temiz bir beze sarılır. Bu bez göz kapakları üzerine uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır.

Soğuk su : Göz altlarındaki şişlikleri hafifletmek için soğuk su da kullanılabilir. Soğuk şişliklerin inmesine yardımcı olurken aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırır.

Çay poşetleri : Soğuk su ile ıslatılmış çay poşetleri bir süre buzdolabında bekletilir. Ardından bu poşetler göz altlarına uygulanır ve 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Göz çevresini canlandırmaya yarımcı olurken koyu halkalar için de son derece etkilidir.

(Visited 373 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.