Göz Kapağı Şişliği Nasıl Giderilir?

Göz kapağı şişliği, bazı hastalıklardan ve çevresel nedenlerden kaynaklanır.

Hastalıkları şöyle sıralayabiliriz. Endokrin problemleri, böbrek problemleri, vücutta ödem yapan tiroit hastalıkları, diyabet, sinüzit ve alerjik hastalıklar. Yani bu hastalıkların  bir belirtisi olabilir.

Ayrıca; alçak yastıkta yatmak, yüz üstü yatmak, geç yatmak, az veya çok uyumak, makyajı yatmak, tuzlu yemek veya alerji yapan yiyecekler tüketmek göz kapaklarında şişliğe neden olan diğer nedenlerdir.

Şimdi gelelim esas konumuza. Göz kapaklarındaki şişlik nasıl giderilir?

Öncelikle; göz kapaklarının şişmesine neden olan bir hastalık var ise onun tedavi edilmesi gerekir. Tiroit problemi var ise kontrol altına alınması gibi…

Tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı. Tuz kontrolü yapmak yani çok su içmek ve gerekirse doktorun tavsiyesiyle tuz atabilen ilaçlar kullanmak da tedavi seçenekleri arasında yer alabilir. Vücuttan fazla suyu atmaya yönelik ilaçları doktor kontrolü dışında kullanmak vücudun tuz ve su dengesini yani elektrolitini bozabilir. Bu da zihinsel işlevlerin yerine getirilememesi, hareket edilememesi gibi çok ciddi problemlere yol açabilir.

goz-sisligiEğer alt yapıda bir problem yok ise, yastığımızı yükseltmek, herhangi bir kozmetik ürünü sürerek yatmamak, bol su içmek ancak su içme işini gündüz yapıp, vücudumuz arınmış bir şekilde gece yatağa yatmak, masaj yapmak faydalı olabilir.

Ancak göz kapaklarına masaj yapmak aynı zamanda çok tehlikelidir. Çünkü göz kapaklarımızda solunumu bile durdurabilecek bir sistem vardır. Uzun süre basılı tutulduğunda kişinin bayılması bile söz konusudur. Ancak parmaklarımızla içten dışa doğru nazik bir şekilde ödemi dağıtmaya yönelik kısa süreli, küçük masajlar yapabiliriz.

Ilık-soğuk arası su ile göz kapaklarını yıkamak dolaşımı hızlandıracağından şişlikleri giderebilir.

Çok iyi nefes almak, sinüsleri sürekli açık tutmak da gözlerimizin hem üstüne hem de altına daha fazla oksijen gitmesini sağlayacağından daha ışıltılı ve enerjik bakışlara sahip olmamıza yardımcı olur.

(Visited 52 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.