Göz Kapağı Neden Şişer ve Nasıl Geçer?

Göz kapaklarındaki şişme, çeşitli sebeplere bağlı olarak vücut sıvılarının göz kapağında birikmesiyle meydana gelir. Göz kapağı şişliği geçici ve kalıcı olarak ikiye ayrılabilir.

Geç saatte yatma, normalden fazla uyuma, yeterince uyumama, yorgunluk, ağlama, alerjiler ve sabit bir noktaya bakarak çalışmanın yanında aşırı sıvı tüketimi ve fazla tuz tüketimi de göz kapaklarında şişmeye sebep olabilir. Böyle durumlarda göz şişmesine sebep olan durum ortadan kalkarsa, göz şişmesi de görülmez.

Böbrek rahatsızlıkları, kalp hastalıkları, romatizma, böcek ısırıkları, kızamık, nezle, gözdeki iltihaplanmalar, Graves hastalığı, arpacık, göz nezlesi, lens kullanımı, yaşlanmaya bağlı faktörler ve kadınlarda regl dönemi de göz şişkinliklerine sebep olabilir.

Eğer gözdeki şişkinlik uzun süre geçmiyorsa şişkinliğin altında yatan sebebi öğrenmek ve tedavi olmak için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Göz Kapaklarındaki Şişlik Nasıl Geçer?

goz-kapagi3* Yüzün soğuk su ile yıkanması ile göz kapaklarındaki kan dolaşımı hızlanarak, şişliklerin inmesine yardımcı olur.

* Parmak uçları ile şiş olan bölgelere hafif dokunuşlarla masaj uygulamak da göz şişkinliğin giderilmesinde etkilidir.

* Şişen göz kapaklarına soğuk kompres uygulamak hızlı çözümlerden biridir. Yaklaşık 15 dakika süresince aralıklı olarak şiş bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Ancak buzu direkt olarak uygulamak buz yanmalarına neden olabileceği için temiz bir beze sararak uygulanması gerekir.

* Demlenmiş ve soğumuş olan çayın veya yeşil çayın içerisine bir miktar pamuk bandırılıp bu pamukların şişkin göz kapakları üzerinde bekletilmesi de şişleri indirecektir. Aynı sonuç kullanılmış poşet çaylarla da elde edilebilir. Ancak her iki durumda da çayın veya çay poşetinin soğuk olması gerekir.

* Dolaptan alınan patates veya salatalık yıkandıktan sonra dilimlenerek şişkin göz kapakları üzerinde bekletilebilir. 3-4 dakikada bir ısınan dilimleri yeni ve daha soğuk bir dilimle değiştirebilirsiniz.

* Göz kapağının şişmesi durumunda göz ovuşturulmamalı ve uzanmak yerine başın dik durduğu pozisyonlarda oturulmalıdır.

* Gözdeki şişkinliği almak için pansuman yapmak iyi bir yöntemdir.

(Visited 206 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.