Göz Çevresi Bakımında Temel Kurallar

Gözler, güzelliğin en çarpıcı, en dikkat çekici bölümüdür.

Göz çevresi ise, yüzün en hassas bölgesi olduğu için, çok çabuk deforme olan kısmıdır. Aynı zamanda en ufak bir problemi de hemen yansıtan, gösteren bir yapıya sahiptir.

Şöyle ki, göz altında oluşan morluk, göz altında oluşan torbalardan tut, kırışıklıkların ilk oluştuğu bölümüdür.  Bu nedenle göz evresi özen ve ekstra bir bakım istiyor.

Göz çevresi bakımı için ne yapmak gerekir?

Gözler, ruhun ve sağlığın aynası gibidir. Ama ne yazık ki, göz çevresi yüzün de en nazik bölgesidir.  Göz çevresindeki deri, yüzün diğer kısımlarından 7 kat daha incedir.

Dış etkenlere aşırı duyarlı ve kırışıklıklara açık bir yapısı olduğundan yüze uygulanan her türlü krem ya da maske, göz çevresi derisine zarar verebilir. Yani bu bölgeye özel ürünlerin kullanılması gerekir.

Göz çevresindeki deri için, tahriş etmeyen ve alerjik olmayan yağsız nemlendiriciler kullanmalı, doğal yöntemlerle de bu kısımdaki cildi beslemek gerekir.

Şimdi,  Göz Çevresi Bakımı için önem taşıyan temel kurallardan bahsetmek istiyoruz.

Bunları şöyle gözden geçirelim.

Beslenme :

Dengeli beslenmek sağlık kadar güzellik için de gerekli. Vücudumuz için gereken her türlü besini her gün düzenli olarak almalı. Bunun yanı sıra gözlerin dostu olan A vitamini deposu yiyeceklere günlük öğünlerde mutlaka yer verilmeli. Özellikle havuç, balkabağı, ıspanak, pazı, kereviz, maydanoz, dereotu, roka, kayısı, şeftali, kavun, et, balık ve yumurta gibi A vitamini kaynağı besinlere sofrada yer verilmeli.

Dinlenme :

Uykunun azı da fazlası da zararlı. Her gün 8 saatlik düzenli uyku göz sağlığı için çok yararlı. Her akşam aynı saatlerde uyumak yorgun gözleri dinlendirir. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerekir.

Temizlik :

Göz makyajı her akşam yatmadan önce mutlaka temizlenmeli. Ancak temizleme işlemini göz çevresini tahriş etmeden yumuşak hareketlerle yapılmalı. Rimel ya da far kalıntıları veya uygun olmayan temizleme ürünleri gece boyunca cilde zarar verebilir. Hatta kirpiklerin dökülmesine neden olabilir.

“Şems Aslan’dan Gözaltı ve Çevresi için Bakım Yağı” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Suna Dumankaya’dan Göz Çevresindeki Kırışıklıklar için Bitkisel Formüller” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 13 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.