Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları, yüz güzelliğini ciddi anlamda etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Fiziksel güzelliği en çok etkileyen bu durum, doğuştan yani, genetik olabilmesinin yanında çeşitli faktörlerden dolayı da oluşabilir.

Peki, göz altı morlukları neden olur? Göz altı morluklarının nedenleri nelerdir?

Şimdi, bu soruların cevabını bulabileceğiniz, göz altı morluklarının oluşma nedenleri üzerinde durmak istiyoruz.

Göz altı morluklarının oluşma nedenleri :

* Kılcal damarlar : Yapılan dermatolojik araştırmaların birçoğu gösteriyor ki; göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı sızdırarak sızan kanın oksijene maruz kalmasına yol açıyor. Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin mor hatta siyah renge bürünmesine neden oluyor.

* İlaç kullanma : Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, ince göz altı cildinin altındaki damarların genişlemesi de bu bölgenin koyurenkli görünmesine yol açabilir.


* Alerjiler, astım ve egzama :
Gözlerinizin kaşınmasına ve sulanmasına neden olan tüm durumlar, göz altlarında halkalar belirmesine yol açabiliyor.

Alerjiler, astım ve egzama gibi hastalıklar nedeniyle gözlerinde problem yaşayan kişiler genellikle bunların devamında göz altı halkalarından da şikayetçi oluyor.

* Güneş ışınlarına maruz kalma : Koyu tenli kişiler yaz aylarında, koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmaları halinde göz altlarında hiper pigmentasyon denilen durum ortaya çıkar. Bu durumda göz altlarında fazla miktarda melanin pigmenti salgılanır, böylece o bölge koyu bir renk alır.

* Uykusuzluk : Uykusuz ve yorgun olmak, tüm yüzün daha soluk görünmesine neden olur. Böylece göz altındaki halkalar daha belirgin hale gelir. Bu durumun sevindirici yanı geçici olmasıdır.

* Yaşlanma : Göz altlarında morluk olan kişilerin yaşlanma ile birlikte daha ciddi sorunlar yaşadığını görüyoruz. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.

* Dengesiz beslenme : Doğru beslenme vücudumuzun olmazsa olmazlarından. Dengesiz beslenme yeterli vitamin ve mineral alınmamasına dolayısıyla göz altlarında renk değişikliği meydan gelir.

“CİLT BAKIMI” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“GÜZELLİK” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 32 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.