Göbekteki Yağları Eritmek için Uzman Önerileri

Zayıf kişilerde bile görülen göbek bölgesi yağlanmasının asıl sebebi, yüksek şekerli yiyecek tüketimi, hareketsizlik (oturarak çalışma) ve insilün dengesizliği başta gelmektedir.

Burada insülin dengesizliğinden bahsetmek isteriz.

Kandaki şekeri kontrol eden insülin hormonunun kandaki seviyesi çok önemli. İnsülin metabolizması bozulduğu zaman, kan şekeri seviyelerinde ve bununla birlikte diğer kan değerlerinde bozulmalar ve özellikle bel-karın bölgesinde yağlanmalar oluşur. Bununla birlikte alınan yüksek karbonhidrat da bu rahatsızlığı tetikler.

Kilo vermeye çalıştığınızda zor eriyen bölge gibi gözükse de göbek bölgenizi size önereceğimiz yöntemlerle rahatlıkla eritebilirsiniz.

Göbeğinizi Eritmek için :  

Besinleri daha çok çiğnemelisiniz.

Tükettiğiniz besinleri iyice çiğnemeniz sindirimi hızlandırıp, rahatlatacaktır ve bu saye de besinlerin yağa dönüşme oranı azalmaktadır. Psikolojik bakımdan bakarsak eğer, fazla çiğnediğiz takdirde karnınıza tokluk hissi verirsiniz. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre çiğnemek stres hormonlarını azaltmaktadır.

Porsiyonlarınızı ayarlayın.

Her öğünden yediğiniz besin miktarını ayarlamalısınız ne fazla, nede az yemelisiniz. Örneğin, kahvaltıda 3 dilim ekmek yiyorsanız, öğle yemeğinde 2 dilim ekmek, akşam yemeğinde ise, 1 dilim ekmek tüketmelisiniz. Toplu bir şekilde yemek yiyorsanız mümkünse kendi yiyeceklerinizi ayrı tutun ve salatanızın yağını bile kendiniz ayarlayın.

gobek2Süt ve süt ürünlerinden faydalanın.

Her gün düzenli olarak en az, 1 porsiyon süt ya da süt ürünlerinden tüketmediğiniz takdirde vücut yağ üretme gereksinimi duyar. Bu durum, hem kilo almanıza hem de göbek oluşmasına neden olur. Kalsitrol hormonu, vücuda alınması gereken kalsiyum ihtiyacı kadar alınmadığı taktirde yağ salgılayarak bu oranı dengelemektedir.

Şeker kullanımını en aza düşürün.

Çay ve kahvenize yavaş yavaş şeker atmamaya çalışın. Kendinizi şekersiz bir hayata odaklayın. Örneğin, sabah kahvaltısı ya da ara öğünlerde tükettiğiniz, gofret, çikolata, reçel ve yaş pasta gibi yiyeceklerden uzak durun. Asitli içecekler aşırı şeker barındırdığı için, asitli içeceklerden de uzak durun.

Karbonhidratı azaltın.

Karbonhidratın azalması ile birlikte iştahınız azalır ve daha az kalori alırsınız. Ayrıca. karbonhidratın sınırlandırıldığı diyet programları, kilo vermenizi kolaylaştırır,  özellikle, göbek bölgesindeki yağlardan daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

Daha çok lifli besin tüketin.

Bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısımları olan lif, gıdaların mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatarak besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesi için zaman yaratır. Sindirim süreci yavaşladıkça yemeklerden sonra yaşanan tokluk hissi uzar, iştahınız azalır ve öğünler arası bir şeyler yemek zorunda kalmazsınız.

Salatalarınızda sirke kullanın.

Sirkenin kilo vermeye etkisi üzerine Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde 1-2 yemek kaşığı sirke tüketmek vücudun yağ oranını düşürüyor. Sirke aynı zamanda yemeklerden sonra yaşanan kan şekeri dalgalanmalarının da önüne geçerek tokluk hissini uzatıyor

gobek2Su tüketimini artırın.

Günde 11 bardak su içmelisiniz. Her öğünden 15 dakika önce 1 bardak su içerseniz ve bunu alışkanlık haline getirirseniz hem az yemek yemenizi sağlar hemde yapılan araştırmalara göre su göbektek yağlarların %45’ini yakmaktadır.

Daha çok hareket edin.

Sadece karın bölgesini hedefleyen egzersizler yerine vücut genelindeki kasları çalıştıran egzersizleri seçin. Sadece mekik çekerek göbek yağlarını eritemezsiniz. Göbek ve diğer bölgelerde bulunan yağların eşit oranda yakıldığı için, vücudun tüm kaslarını çalıştıran egzersizler olmalıdır.

Düzenli egzersiz, daha kolay ve kalıcı kilo vermenizi sağlar. Nabzınızı ne kadar süre yüksek tutarsanız vücudunuz o kadar çok yağ yakar ve göbeğiniz o kadar kolay erir.

 

(Visited 80 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.