Geniz Akıntısı Neden Olur?

Burun, sinüsler ve boğazdan mukus adı verilen bir salgı üretilir. Bu salgının görevi dokuları nemli ve temiz tutmak, solunan havayı nemlendirmek, havanın içindeki yabancı maddeleri yakalayıp temizlemek ve enfeksiyonlarla savaşmaktır.

Burunda ve sinüslerde üretilen salgılar normalde geriye yani genize doğru akar. Bu doğal salgı, farkedilmeyen akıntıdır.

Salgıların burun gerisinde birikmesi ve aşağı aktığının hissedilmesi ise geniz akıntısıdır. Bu şikayet çoğunlukla salgıların artması veya koyulaşması sonucunda ya da yutma bozukluklarında görülür.

Kişileri rahatsız eden, yaşam kalitesini bozan ve fark edilen bu akıntının altında yatan pek çok neden vardır. Şimdi rahatsız edici bu akıntının sebeplerine değinmek istiyoruz.

Rahatsız Edici,

Geniz Akıntısının Nedenleri :

Çevresel faktörler : Ortamın çok sıcak ve kuru olması, nem oranının az veya fazla olması, salgının kalitesini ve akışkanlığını bozar. Bu durum boğazda tahriş ve öksürüğe neden olur.

Viral-Bakteriyel Enfeksiyonlar : Sıklıkla olur ve kısa sürelidir. Genellikle üst solunum yolunda burun ve sinüs bölgesinde meydana gelir ve tedaviye olumlu yanıt verir.

* Kronik Burun Akıntıları : Daha çok sigara içenlerde olan, burun içinde bulunan tüycüklerin fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak gelişen akıntılardır.

* Alerjik Reaksiyonlar : Çok uzun süreli, kıvamı sulu, sıkça burun silme ve öksürme isteği yaratan, burun tıkanıklığına neden olan ve ciddi rahatsızlık veren bir durumdur. Alerjik reaksiyonlar; polenler ve ev içi alerjenler yani, ev tozu, küf ve mantar gibi maddelere vücudun verdiği tepki sonucunda meydana gelir.

* İlaç Kullanımı : Bazı ilaçlar, kullanım sırasında geniz akıntısına neden olabilir.

* Hormonal Değişiklikler : Özellikle hamilelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı geniz akıntısı görülebilir.

*  Yaşlılığa Bağlı : Yaşın ilerlemesi ile birlikte mukozadaki tahribat nedeniyle kronik geniz akıntısı olabilir.

* Sistemik Hastalıklar : Çeşitli akciğer hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklarda da geniz akıntısı görülebilir.

* Burna Yabacı Cisim Kaçması : Yabancı cisim burunda uzun süre kalınca bir enfeksiyona ve bu da geniz akıntısına neden olur.

Yukarıda saydığımız bu nedenler, kişilere sıkıntı verici geniz akıntısına sebep olabilir. Ancak, kesin tanı KBB uzmanı tarafından verilir.

“Geniz Akıntısı ve Tedavisi” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“İbrahim Saraçoğlu-Geniz Akıntısına İyi Gelen Bitkisel Tedavi” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 171 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.