Genital Siğil ve Kanser Öncesi Lezyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Virüs vücuda bir kesikten, bir sıyrıktan veya derinin en üst tabakasında hissedilmeyen bir yaradan girer ve HPV enfeksiyonu gerçekleşir. Virüs öncelikle cilt cilde temasla bulaşır. Genital siğil ve alakalı lezyonlara sebep olan HPV enfeksiyonları cinsel ilişki ile bulaşır. Oral veya üst solunum a ait lezyonlara sebep olan bazı HPV enfeksiyonları oral seks ile bulaşır. Nadiren, virüsü taşıyan bir anne doğum sırasında bunu bebeğine bulaştırabilir.

HPV virüsü 100 den fazla çeşidi olan bir enfeksiyondur. HPVnin her çeşidi vücudun herhangi bir bölgesinde – genital bölge veya anüs etrafında çıkabilecek genital siğiller, ellerde , ayak tabanında, ağızda ve üst solumun sisteminde çıkabilecek siğiller – anormal bir büyümeye sebep olabilir.

Virüs ile karşılaşan çoğu hastada hiçbir şikâyet ve sağlık sorunu oluşmaz. Virüs ile enfekte olanların %90’ında virüs bağışıklık sistemi sayesinde 2 yıl içinde vücuttan temizlenir. Ancak hangi hastalarda hastalığa neden olacağı önceden saptanamaz.

HPV enfeksiyonlarının bazıları rahim kanserine sebep olabilmektedir, ama çoğu kansere yol açmaz.

HPV enfeksiyonu genelde siğil veya başka bir lezyonu olmadığından farkedilmez. Hastalığın belirtileri ortaya sonradan çıkabilirler ve hastalığı başkasına bulaştırabilirsiniz.

HPV Enfeksiyonunun gözle görülür belirtileri şöyledir.

hpv tedavisiGenital Siğiller : Genital siğiller kanser habercisi değildir; genital bölgede küçük ten renginde veya gri renkte şişliklerdir, karnıbahar şeklini alacak şekilde birçok siğilin beraber toplanması şeklinde de görülebilir. HPV enfeksiyonunun 6 ve 11 tipleri buna sebep olur. Bu HPV tiplerinin genelde kanserle bir ilgili yoktur. Kadınlarda, bu siğiller genellikle vulvada, bazen de anüs çevresinde, vajina içinde veya rahimde gözükebilir. Erkeklerde ise, penisin ucunda veya gövdesinde, testislerde veya anüsde yer alabilir. Genital siğiller nadiren ağrıya sebep olurlar.

Premalign Genital Lezyonlar : Belli HPV enfeksiyonları kanser öncesi lezyonlara sebep olan hücresel değişikliklere neden olabilirler. Bu anormal durumlar en çok Smear testinde ortaya çıkar. Düşük dereceli anormallikler genelde tedaviye gerek kalmadan hücrelerin normale dönmesiyle sonuçlanır. HPV enfeksiyonunun 6 ve 11 tipi bu çeşit anormalliklere sebep olur. Yüksek dereceli anormallikler normale dönmeye pek meyilli değildir ve bazıları rahim ağzı kanserine sebep olabilir. HPV enfeksiyonunun 16 ve 18 tipi bu çeşit yüksek dereceli anormalliklere sebep olur.

Oral ve Üst Solunum Lezyonları : Bazı HPV enfeksiyonları siğillere ve dilde, bademciklerde, damakta, gırtlakta ve burunda oluşabilecek diğer lezyonlara sebep olurlar. Bu lezyonlar tip 6 ve 11 gibi düşük riskli HPV çeşitlerinin veya 16 ve 18 gibi yüksek riskli HPV çeşitlerinin sonucu olabilir.

HPV TEDAVİSİ :

HPV enfeksiyonunun tedavisi yoktur. Çoğu vak’ada, bağışıklık sistemi virüsü vücuttan atar ve siğiller tedavisiz bir şekilde ortadan kalkar.

Siğillerden kurtulmak için evde veya doktorunuz tarafından uygulanabilecek bazı tedaviler mevcuttur. Bunlar HPVnin yoğunluğunu azaltmaya yöneliktir. Ama virüsü ortadan kaldıramazlar. Örneğin; genital siğilleriniz ortadan kalkmış olsa dahi, cinsel ilişki ile partnerinize hala virüsü bulaştırma riskiniz vardır.

Genital siğillerin tedavisi şunları içerir;

* Bağışıklığın HPV ile savaşma gücünü artıran krem kullanılması,

* Genital siğil dokusunu ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan krem,

* Trichloroacetic asit kullanarak genital siğilleri yakma tedavisi,

hpv tedavisi* Kriyoterapi kullanarak dondurma işlemi,

* Koterizasyon kullanarak siğilleri yakma işlemi,

* Operasyonla siğilleri alma,

* Lazer operasyon.

Yüksek Dereceli – Kanser Öncesi Lezyonların Tedavisi :

Doktorunuz düşük dereceli kanser öncesi lezyonları büyük bir olasılıkla tedavi etmeyecektir. Çünkü bunlar kendiliğinden geçer ve kansere dönüşmezler. Ancak düzenli olarak smear testi yaptırarak problemin ortadan kalktığından emin olmalısınız.

Doktorunuz yüksek dereceli kanser öncesi lezyonların alınmasını önerecektir; çünkü bunlar kansere dönüşebilmektedir. Tedavi seçenekleri şöyledir :

* Operasyon,
* Lazer operasyon,
* Kriyoterapi,
* Koterizasyon.

(Visited 478 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.