Genital Siğil’ e Neden olan HPV’ nin Tanısı Nasıl Konur?

HPV virüsü (human papilloma virus) 100’den fazla tipi olan ve genellikle alt genital bölgede siğil, kanser riski taşıyan lezyonlar ve bazen de kanserlere yol açan, DNA grubuna ait bir virüstür.

HPV enfeksiyonuna bağlı en sık şikayet cinsel bölgede ortaya çıkan genital siğiller ya da başka bir adıyla kondilom lezyonları olmasına rağmen bazı riskli HPV tipleri kadınlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride kansere dönüşebilecek değişimlere neden olabilmektedirler.

 

Genital HPV enfeksiyonu toplumuzda da çok yaygındır ve cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur.

Siğiller bu enfeksiyonun görünebilir belirtileridir. Ancak; HPV nin bazı türleri deri altında sessiz kalır ve herhangi bir belirti vermez. HPV ister belirti versin ister vermesin her zaman kanser oluşumu ile bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

HPV için geliştirilmiş herhangi bir özel laboratuar veya kan testi incelemesi mevcut değildir, HPV kültürü yapılamamaktadır. Bu nedenle çoğu zaman gizli kalır.

hpv-tanisiAncak; siğiller görülerek tanı konulabilir. Bunun için jinekolog tarafından  kolposkop adı verilen bir mercek kullanması gerekebilir. Ayrıca bu bölgeye asetik asit uygulandığında HPV’ li ciltte beyazlaşma oluşur ve siğiller ortaya çıkar, daha belirgin görünürler.

Kadınlarda yılda bir yapılması öngörülen  pap-smear testlerinde bulunan normal dışı bir bulgu HPV için uyarıcı olabilir; ancak pap-smear HPV’ ye özgü bir test değildir. HPV varlığında smear testinde koilositoz görünümü mikroskopik olarak tespit edilir. Simir testinde görülen “koilosit hücreleri”  HPV için tipiktir. Kanser şüphesi olan olgularda  kolposkopi altında mutlaka biyopsi alınması gerekebilir.

HPV-DNA nın moleküler biyoloji teknikleri ile belirlenmesine dayanan testler ülkemizde de yaygın olarak yapılmaktadır. Rahim ağzından smear testi veya genital siğil dokusunu alınarak incelenip HPV DNA’nın belirlenmesi ve etken HPV tipinin belirlenmesi yapılmaktadır. Bu şekilde genital kanser için riskli olan HPV tipleri tespit edilmekte ve hastanın takibi daha doğru yapılmaktadır.

(Visited 53 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.