Faranjit Nedir? Faranjit Neden Olur? Faranjit Nedenleri Nelerdir?

Farenjit, farinks adı(yutağın) verilen boğaz kısmının iltihabıdır. Farinks, burun ve ağız boşluğunun arka tarafıdır. Yutağın bazen mikrobik, bazen metabolik, bazen de çalışılan ortamın ısısına, tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesi olan farenjit sıklıkla boğaz ağrısı veya boğaz yangısı olarak anılır.

İki tür faranjit vardır. Akut faranjit, Kronik faranjit.

Faranjit Nasıl Oluşur?

Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya karşı hassastır. Hem akut hem de müzmin farenjitin nedenleri genelde mikroplar veya virüsler olsa da oluşmalarında arada küçük farklar bulunur.

Kronik faranjitte sigara ve alkol kullanımı, alerji, virüs ve bakteriler, geniz akıntısı, kuru hava gibi nedenler etkilidir.

Akut farenjitte ise sebep genelde virüs ya da bakteridir.

Farenjit Nedenleri :

Akut faranjit bir ensfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Üst solunum yolu enfeksiyonunda eşlik eden boğaz arka duvarındaki enflamasyondur.

Ancak, kronik farenjitte ana neden, bir alerji olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

* Sigara içimi ya da sigara içilen ortamda bulunmak,

* Klimaların sık kullanıldığı ortamlarda bulunmak,

* Ağzı açık uyumak, yani, burun sorunları, burunda et büyümesi gibi nefes alımını engelliyen özellikle gece uyku sırasındaki ağzı açık uyumalar,

* Tüketilen gıdaların, acılı, ekşili, sirkeli türden olması ve  bunun alışkanlık haline getirilmeside, kronik farenjite neden olabilir.

Ana neden ortadan kaldırıldığında, eğer neden alerjik ise bu alerjen ortadan kalıdırıldığında ya da alerji tedavisi yapıldığında kronik farenjit de düzelir. Burunda sorun varsa bu ortadan kalıdırıldığında kronik faranjit düzelir.

Akut faranjit ise bakteriyal ya da viral bir hastalık olduğu için bunda tedavi planı farklıdır.

Çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar boğazın arka duvarında tahrişe neden olabilir. Bu durumlarda gıdaların orta sıcaklıkta tüketilmesinde fayda vardır.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI için tıklayınız.

FARANJİT ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 32 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. nevim

    oğlum 11 yaşında 3 yaşındayken bademcik ve geniz eti alındıktan sonra faranjit oldu.devamlı boğazında bir şey varmış gibi yutkunuyor ve ses çıkarıyor.her zaman doktora götürüyorum ama ilaçlar bittikten sonra gene aynısı ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.