Ender Saraç’tan Soğuk Algınlığına Bitkisel Tedavi

Soğuk algınlığı nasıl bir rahatsızlıktır? Soğuk algınlığı nasıl bulaşır? Soğuk algınlığının belirtileri nasıl olur? Soğuk algınlığını rahatça atlamak için evde neler yapılır? Soğuk algınlığı nasıl atlatılır? Soğuk algınlığını kolay atlatmak için uzman önerileri. Ender Saraç’tan soğuk algınlığına kesin çözüm…

Soğuk algınlığı nasıl bir rahatsızlıktır? 

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarında virüs türü mikropların neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Aynı zamanda akut nezle veya faranjit olarak bilinen soğuk algınlığı, virüs nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

Soğuk algınlığı nasıl bulaşır? 

Genellikle hastalıklı kişilerin tükürükleri, burun akıntıları yoluyla kolayca bulaşır. Virüsler deride veya dış ortamda 2-3 saat canlı kalabilmektedir. Bu nedenle virüs bulaşmış, telefon ahizesi, para, kapalı ortamlar (sinema, alışveriş merkezler gibi) yoluyla kısa sürede hastalık bulaşabilir.

Soğuk algınlığının belirtileri :

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığının ilk belirtileri virüsle temastan 24-72 saat arasında bir zamanda ortaya çıkar. Ortaya çıkan ilk önemli belirti, boğazda ve burun bölgesinde kaşıntı ve yanmadır. Daha sonra bu bölgelerde ağrı, akıntı, hapşırma gibi belirtiler görülmektedir. Soğuk algınlığına yakalanan yetişkin bireylerde ateş görülmemektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması soğuk algınlığının sıkça tekrarlamasına ve kolayca bulaşmasına neden olmaktadır.

Soğuk algınlığından kurtulmak için uzman önerileri;

s.alginligiHava değişimleri ve ısınıp soğuyan havalar soğuk algınlığına zemin hazırlayan en önemli etkendir. Bu durumda hemen ilaca sarılmak doğru olmasa da genelde herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Oysa ki; uzmanlara göre soğuk algınlığından kurtulmak için veya rahat atlatmak için ilaçsız bazı yöntemler var.

Bol su için : İster limonlu çay veya sıcak su, ister çorba olsun, sıcak sıvılar tüketmek, sıvı kaybını önler ve tıkanıklığı hafifletir. Sıvı kaybına neden olabilen tuzlu yiyecekler, kahve ve şekerli içeceklerden de kaçınılmalı.

Tuzlu su ile gargara yapın : Bir bardak sıcak suya, 1 çay kaşığı tuz karıştırıp tuzlu su gargarası yapılmalı. Tuzlu su, boğaz ağrısını ve şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Havayı nemlendirin : Soğuk hava, sıcak havadan daha az nem tutar. Kuru burun delikleri virüslere daha yatkındır ve eğer kişi zaten hastaysa, kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir. Hava nemlendirici bir ürün kullanılabilir. Eğer yoksa özellikle ısı kaynağının yakınına, derin olmayan bir kâse su da bırakılabilir. Su buharlaştıkça, odayı yavaş yavaş nemlendirecektir.

Dinlenin : Dinlenmek, vücudun bağışıklık sisteminin gücünü yeniden toplama zamanıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu da dinlenme ve uykudur. Geceleri 8 ila 10 saat arasında uyunduğundan emin olunmalı. Bu aynı zamanda, iki ila üç gün boyunca yorucu egzersizlere mola vermek için mükemmel bir şanstır.

Soğuk algınlığından kurtulmak için kaçınılması gereken hususlar ise;

Antibiyotikler : Virüsleri değil, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için tasarlanmıştır.

C vitamini : Soğuk algınlığının ilk belirtisinde, birçok kişi C vitaminine yönelir. Ancak C vitamininin, soğuk algınlığı virüsü üzerinde bir etkisi olduğuna dair çok az kanıt var. Bazı araştırmalar düzenli C vitamini alımının soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini ileri sürse de soğuk algınlığı belirtileri görüldükten sonra alındığında herhangi bir etki yaratmaz.

Tütün mamulleri : Tütün mamulleri kullanmak ve dumanına maruz kalmak burnu, boğazı ve akciğerleri daha da tahriş edebilir.

Soğuk algınlığına karşı ne yapmalı? bu konumuz için tıklayabilirsiniz.

Soğuk algınlığınızı, ilaç almadan, bitkilerle tedavi etmek ister misiniz? İşte size Dr. Ender Saraç’tan soğuk algınlığı için bitkisel tedavi. Dr. Ender Saraç, soğuk algınlığına iyi gelen bir bitki çayı öneriyor.

Ender Saraç’tan  Soğuk Algınlığı için Bitki Çayı Tarifi :

* Parmak ucu kadar kök zencefil

* 1-2 parça hibiskus

* 2 çay kaşığı kuşburnu

* 1 tatlı kaşığı ıhlamur (çiçeği veya yaprağı)

* 1 adet karanfil

1 su bardağı suyun içine bu malzemeler atılır ve 2-3 dakika kaynatılır. Sonra da 2-3 dakika demlenir. Çok ince bir dilim limonla içilir. Tercihen şekersiz içilir.

Günde 3-4 fincan içebilirsiniz.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI için tıklayınız.

Dr. ENDER SARAÇ’ın diğer tavsiyeleri için tıklayınız.

(Visited 459 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 13 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. burcu

    merhaba ben 29 yaşındayım epilersi rahatsızlığım var ilaçlardandolayı kilo aldım bana yardımcu oluurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.