Ender Saraç’tan Sağlıklı Kilo Aldıran Gıdalar

Ender Saraç;

Kilo almak için patates kızartmaları, ağır yağlı yiyecekler, mayonezler ile alınan kilo kas yapmaz diyor ve sağlıklı bir şekilde kilo almak için bazı gıdaları artırmak gerektiğini vurguluyor.

Sağlıklı kilo aldıran gıdalardan şöyle bahsediyor.

Şeker eklenmemiş taze meyve suları. Özelikle de portakal suyu. Yalnız şeker eklemeden posası ile tüketmeli diyor. Aynı şekilde mor meyvelerin suyu da. Sağlıklı bir şekilde, vücut ve damar sağlığını koruyarak kilo almaya yardımcı olur, diyor. Elma suyu, vişne suyu, portakal suyu bunların doğal olanları şeker eklenmemiş olanları uygundur.

Makarna, aslında sağlıklı bir yiyecektir. Makarnanın kendisi kontrollü tüketilirse kötü bir şekilde kilo aldırmaz. Makarnada B vitamini var. Asıl sorun makarnanın üzerine dökülen aşırı yağlı kavrulmuş soslar, kıymalar, aşırı  mayonezler, aşırı ketçapların uygun olmadığını söylüyor.

kilo-yapanFırında peynirli makarnanın uygun olduğunu ve bu şekilde peynirden de kalsiyum ve protein alındığının altını çiziyor.

Hurma olmazsa olmazlardan diyor. Hurmanın, kaslar, kemikler, gözler, bağırsakların tıkanmaması için çok faydası olduğunu ve bol miktarda tüketilmesini öneriyor. Ara öğünlerde bir bardak süt ile hurmanın tüketilmesi sağlıklı kilo almak için oldukça yararlıdır.

Çam fıstığı, yani, dolmalık fıstık. Çam fıstığı insanı besleyen gıdalardan bir tanesi diyor. Çam fıstığı vücudun, protein ve mineral ihtiyacını önemli ölçüde karşılar. Çünkü içerisinde doymamış bitkisel yağlar var, diyor. Vücuda enerji verir ve B1, B2 vitaminleri oldukça yüksektir, diyor. . Ruhsal sıkıntı ve depresyona bağlı iştahsızlığı olanlara çam fıstığını çok besleyici.olduğu için öneriyor.

Badem sağlıklı kilo almak için oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Ceviz, fındık, antep fıstığı da aynı şekilde, diyor.

Esmer pirinç. sadeyağ veya zeytin yağı ile yapılan pilavın ana yemeklerle tüketilebileceğini söylüyor.

Börek, kek türü hamur işleri kilo aldırır. Ancak; bol margarin, beyaz un,  beyaz şeker ile yapılan hamur işleri ile alınan kilo sağlıklı değildir diyor. Çünkü; kilo alırken, dolarak kilo almak gerekir, diyor. Kemikleri kuvvetlendirerek, aynı zamanda kas yaparak kilo almak gerekir. Bunun içinde besleyici gıdaları tüketirken beraberinde direnç egzersizleri ve spor yapaılmasını öneriyor. Bu şekilde kas ve kemikleri güçlendirerek vücut formunu korumak gerekir diyor.

kilo-yapan1Verilen kiloların tekrar alınması için de, protein, sebze, bakliyat, yavaş karbonhidratla ve egzersizlerle göbeklenmeden, yağlanmadan, kaybedilen kemikleri ve kasları geri yerine koymak şeklinde kilo alınmasının uygun olacağını dile getiriyor. Kaybedilen kilonun hemen alınması için, yağlı, şekerli gıdalara yüklenilmesi doğru olmadığını, bu şekilde sağlıklı kilo alınmaz diyor.

Beyaz un, margarin ve şeker içeren pasta börek keki sağlıklı kilo almak için önermiyor.

Sağlıklı kilo almak için, tahin ve pekmez olmazsa olmazlardan, diyor. Tahin ve pekmez sağlıklı kilo almak için mükemmel bir ikilidir.

Susam ve susam yağını yemeklere ilave edebilirsiniz. Susam sağlıklı kilo aldırıcı bir besindir, kasları ve kemikleri güçlendirir, sizi de sağlamlaştırır, diyor.

Arı sütü ve arı poleni de sağlıklı kilo almak için oldukça iyidir.

Tam yağlı süt ürünleri, süt, yoğurt, peynir, kefir, mutlaka tüketilmeli. Süt ürünleri asla light olmamalı.

Kilo almak için, pilav, makarna ve beyaz ekmeğe yüklenilmemeli. Ara sıra mesela haftada bir iki sefer pilav ve makarna yenebilir,diyor.

Derisi ile birlikte yenilen  tavuk, tereyağı, tam yağlı yoğurt, yumurta, zeytinyağı, çam fıstığı gibi gıdalar, kas yapan ve kemikleri koruyarak yapılan egzersiz de sağlıklı kilo almanızı sağlar, diyor.

(Visited 37 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.