En Çok Hangi Spor Kilo Verdirir?

En çok kilo verdiren spor, yapabildiğiniz spordur. Bu kesin kuralıdır.

Önerilen sporu, eğer yapamazsanız, sevmezseniz ya da devam ettiremezseniz hiçbir anlamı olmaz. Yani öncelikle, yapabileceğiniz ve sürdürebileceğiniz sporu seçmeniz gerek.

Fiziksel egzersizler, aerobik olanlar ve güç ve dayanıklılığı artıranlar olarak ikiye ayrılır.

Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek  gibi, aerobik egzersizler, ağırlık kaldırmak gibi, kas kütlesini artırmaya yönelik olanlara göre, daha fazla kalori harcatır. Yani, asıl kiloyu verdirecek olan birinci gruptur.

Düzenli kilo verme, doğru beslenme ile gerçekleşir. “Spor yapıyorum, istediğimi yiyebilirim” diye bir düşünce hakim olmamalı.

Kilo vermek sabır ister. Vermek istediğiniz kiloyu herhalde kısa bir sürede almadınız ki, kısa sürede verebilesiniz.

Kilo vermek isteyenler, gelin şimdi çok kolay bir matematik işlemi yapalım.

Bir kilo vermek için, 7 bin kalori harcamak gerek. Diyelim ki yarım saat bisiklete bindiniz ve 350 kalori yaktınız. Bir kilo verebilmek için 19 kere daha yarım saat bisiklete binmeniz gerekir.

Çok uzun mu geldi?

O zaman, her gün yediğiniz bir hamburgeri veya içtiğiniz bir kolayı diyetinizden çıkartarak, yapacağınız egzersiz sayısını yarıya indirebilirsiniz.

Eğer yemenizi içmenizi değiştirmeden kilo vermek istiyorsanız, haftada en az 200 dakika orta ağırlıkta spor yapmalısınız. Orta ağırlıkta spor, saatte 12 km hızla koşmak ya da eşdeğerde başka bir egzersizdir. Yediklerinize dikkat ederseniz, bu süreyi 2 saat 30 dakikaya indirebilirsiniz.

Daha önce spor yapmamış kişiler ise, spora, haftada 50 dakika egzersizle başlamalı ve bir ay içerisinde bu süreyi 200 dakikaya çıkarmalıdırlar.

Bu yavaş geçiş sayesinde vücudunuz uygulayacağınız egzersiz programına zorlanmadan uyum gösterebilir.

“Kilo Verdiren Egzersizler” bu konumuzu okumak istersiniz tıklayınız.

“En Etkili Zayıflama Yöntemleri” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 194 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.