Ellerde Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

El uyuşmaları çok sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Genelde, ellerinin birkaç parmağında uyuşma, hissizlik, keçeleşme, karıncalanma, elektriklenme gibi yakınmalar mevcuttur. Nadiren elin tamamında uyuşma olabilir.

El uyuşmalarının en sık sebebi bilek ve dirsekte sinir sıkışmasıdır. Ayrıca; boyun fıtıklarında da farklı şekilde el ve kol uyuşmaları görülebilir. Bununla beraber, tümör, multipi skleroz gibi  ciddi hastalıklardan dolayı da el uyuşmaları olabilir.

Bu makalemizde ellerde uyuşma ve karıncalanma yapan sebepler ile ne yapılması gerekir, yani, bu durum nasıl giderilir bu konuya değinmek istiyoruz.

Ellerde uyuşma ve karıncalanma niye olur ve nasıl giderilir?

Yorgunluk ve halsizlik : Ağır şeyler taşıdığımızda ve bileklerimizi rahatsız bir pozisyonda tuttuğumuzda cilt yüzeyine yakın sinirlerdeki baskıyı arttırırız. Bu durumda bütün parmaklarımızın yüzeyinde karıncalanma hissi ortaya çıkar.

Nasıl önlenir?

Yeterince uyuduğunuzdan ve dinlendiğinizden emin olun. Masaj yapın.

Vitamin eksikliği : E, B1, B6 ve B12 gibi vitaminlerin eksikliği sol el parmaklarında veya sol bacakta karıncalanmaya neden olur.

Nasıl önlenir?

Bu durumda en iyi yöntem bir uzmana başvurarak gerekli vitaminleri almaktır.

el-uyusmasi2Omurga hasarı : Omurgadaki problemler sol elin serçe parmağında kendini gösterir. Bunun sebebi sinirlerdeki baskı ve hasardır.

Nasıl önlenir?

Sırtınızı sık sık esnetin. Yoga, jimnastik veya yüzmeye başalayabilirsiniz. Çok fazla oturmamak da yardımcı olacaktır.

Karpal tünel sendromu : Karpal tünel sendromu kendini baş parmak, işaret parmağı ve orta parmakta gösterir. Kişinin işine veya yaşam tarzına bağlı olarak tekrar eden bazı hareketler yüzünden tendonlar şişerek ellerin uyuşmasına neden olabilir.

Nasıl önlenir?

Basit jimnastik hareketleri ve eklemlerin esnetilmesi karpal tünel sendromunu önleyebilir.

Kan dolaşımı problemleri : Parmak uçlarındaki uyuşmanın sebebi sinirlere uygulanan baskı veya eldeki, omuzdaki bir incinme olabilir. Sağ eldeki karıncalanma kalp ve damar hastalıklarının belirtisi de olabilir.

Nasıl önlenir?

Ölçülü miktarda yürüyüş yapın veya damar sağlığınızı korumak için jimnastik yapın. Kan dolaşımınızdaki ciddi problemler tıbbi destek gerektirir.

Burger hastalığı : Genellikle sigara içenlerde görülen bu hastalık, nikotinden dolayı kan akışının sekteye uğramasıyla vücutta mineral eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. İlk olarak parmaklar uyuşur, daha sonra bütün kola yayılır.

Nasıl önlenir?

Bu hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün değildir. Ancak zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmak büyük bir adım olacaktır.

Diyabet : Diyabetin ilk belirtilerinden bir tanesi ayaklarda ve kolların bazı bölümlerinde karıncalanmadır. Bunun sebebi belli bölgelere kan akışının azalmasıdır.

Nasıl önlenir?

Tip 1 diyabet insülinle tedavi edilirken tip 2 diyabet sağlıksız beslenmeyle bağlantılıdır. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

(Visited 246 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.