Ellerde Uyuşma Neden ve Nasıl Oluşur? Ellerde Uyuşma Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerde meydana gelen uyuşma, elin duyusunu veren sinirlerin omurilikten çıktıktan sonra duyusunu verdiği bölgeye kadar herhangi bir bölgede baskı altında kalması nedeni ile oluşur. Elin; birinci, ikinci, üçüncü parmağının tamamı ve dördüncü parmağın başparmağa bakan tarafının duyusunu median sinir, beşinci parmak ve dördüncü parmağın serçe parmağa bakan tarafının duyusunu ise ulnar sinir verir. Böylece eğer uyuşukluğun yeri öğreniliri ve hangi sinirde problem olduğunu anlaşılır.

Ellerde Yaşanan Uyuşma Daha Çok Kimlerde Görülür?

Median sinir en sık el bileği kanalında baskı altında kalır. Başparmak ve diğer  üç parmağın uyuşması ile karakterlidir.  Bu yakınmalar, uzun süre tek  tip iş yapanlarda, klavye kullananlarda ve aşırı güç kullanımı gereken kişilerde görülür. Karpal tünel sendromu ya da el bileği sendromu denilen bu durum EMG denilen elektrofizyolojik tetkik ile doğrulanır.

Elde Meydana Gelen Uyuşma için Tedavi Yöntemleri :

Tanı konulduktan sonra tedavide ilk basamak dinlendirme atel kullanımı olmalıdır. Nadir vakalarda kortizon enjeksiyonu denenebilir.

elde uyusmaBundan sonraki aşama fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarıdır.

Yakınmalar kontrol altına alınamıyorsa ve hasta gece bu yakınmalarla uyanıp elini sallayarak rahatlıyorsa bu aşamadan sonra tedavi cerrahi olmalıdır.

Cerrahi tedavi, el bileği kanalı dediğimiz kemik yapıdan oluşan oluğun üzerini kapayan bir bağ olan transvers karpal ligamanın kesilmesidir. Bu cerrahi müdahale kesin ve kalıcı tedavi sağlamaktadır. Bu yöntem, hastanın durumuna göre sınıra gevşetme yapılıp yapılmayacağına bağlı olarak, açık şekilde veya endoskopik cerrahi kullanılarak yapılabilir.

Hamile hastalarda el bileği sendromu genellikle hamileliğin bitmesi ile düzelebileceğinden, cerrahi tedavi hamilelik sonuna ertelenmelidir.

4. ve 5. parmaklardaki uyuşma ulnar sinir basısına bağlıdır. Bu bası genellikle dirsekte oluşmaktadır bazı durumlarda el bileğinde ulnar kanalda sıkışabilir. Sıkışmanın hangi seviyede olduğuna EMG ile karar verilir. Dirseğin kıvrılması ile yakınmalar artıyorsa sorunun dirsekte olması olasılığı daha yüksektır. Dirsekteki sıkışmanın cerrahi tedavisi sinirin tamamen serbestleştirilerek dirsek önüne taşınması ile mümkündür. Bu sekilde dirseğin kıvrılması ile ulnar sinirin gerilmesinin önüne geçilmiş olur.

(Visited 53 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.