Eller Neden Uyuşur? Ellerdeki Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Tek veya her iki elde birden hissedilen uyuşmalar, parmaklarda ya da elde gelişen his kaybı olarak tarif edilebilir.

Ellerdeki uyuşukluk hissi, genellikle, iğne batması, karıncalanma, yanma, elektriklenme, ağrı gibi sıra dışı değişikliklerle birlikte görülür. Uyuşma, tek eli ya da her iki eli birden etkileyebilir. Her ne kadar el uyuşması desek de aslında tüm elin uyuştuğu nadiren olur. Uyuşma hissi çoğunlukla tüm elde değil, birkaç parmakta ortaya çıkar.

Şimdi gelelim ellerin uyuşma nedenlerine, ellerin neden dolayı uyuştuğunu şöyle aktarabiliriz.

Ellerin Uyuşma Nedenleri

Sinir Sıkışmaları: El uyuşmalarının en çok rastlanan sebepleri sinir sıkışmasıdır. El bileğindeki sinir sıkışması türlerinden, karpal tünel sendromu el uyuşması şikayetinin en sık rastlanan nedenidir.

Elde uyuşmaya neden olabilecek sinir sıkışması türlerini şöyle aktarabiliriz.

* Gujon Loju Nöropatisi (El bileğinde sinir sıkışması)
* Karpal Tünel Sendromu (El bileğinde sinir sıkışması)
* Kubital Tünel veya Ulunar Oluk Sendromu (Dirsekte sinir sıkışması)
* Pronator Teres Sendromu (Ön kolda sinir sıkışması)
* Torasik Çıkış Sendromu (Boyundan çıkan sinirlerin boyun-omuz bölgesinde sıkışması)

elde uyuşmaBoyun Düzleşmesi: Boyun ve ensede ağrı yapan boyun düzleşmesi, normalde kavis yapan boyundaki omurların, düzleşmesi anlamına gelir. Duruş bozuklukları boyun düzleşmesinin başlıca nedenidir. Belirtileri arasında boyun, ense, kol ağrıları ve ellerde uyuşma sayılabilir.

Boyun Fıtığı: Boyundaki fıtık kollara giden sinirlere baskı yapıyorsa, kollarda ve ellerde güç kaybı ve uyuşmalar görülebilir.

Boyun Tutulması

Diyabet: Kan şekerinin kontrol altında tutulmadığı ve sürekli yüksek seviyelerde dolaştığı diyabet hastalarında sinir hasarı ve buna bağlı olarak el ve kollarda uyuşmalar meydana gelebilir.

Kollarda Kan Dolaşımı Azalması 

Hipotiroidi: Tiroit bezi tarafından tiroit hormonu az üretildiğinde, bu durum vücutta pek çok dengesizliğe yol açar. Saç dökülmesi, cilt kuruluğu, halsizlik, kilo sorunu, eklem ağrıları gibi şikayetlerin yanı sıra hipotiroidi sonucu ellerde uyuşma da görülebilir..

Periferik Nöropati: Sinir hasarı anlamına gelen periferik nöropati daha çok ayakları etkiler ama ellerde de uyuşmaya neden olabilir. Diyabet ve alkol bağımlılığı gibi nedenlerden dolayı bu sinir hasarı meydana gelmiş olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği: B12 vitamini sinir hücrelerinin sağlığını korur. Parmaklarınız uyuşuyorsa, bu durumun nedenlerinden biri de, parmaklardaki sinir hücrelerinin yeterince iyi beslenememesi, yani B12 vitamini eksikliği olabilir.

(Visited 139 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.