El Bakımı için Öneriler-Bakımlı Eller için Uzman Tavsiyeleri

Eller dış dünya ile en fazla temasta olan bölgelerimiz. Havaların soğuması, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte daha çok zarar gören organlarımız. Sağlığına ve dış görünümüne önem veren herkes, ellerine gereken özeni göstermeli, gerektiği zaman da etkili bakım yöntemlerinden faydalanmalı.

Eller, yaşlanma belirtilerinin en erken ortaya çıktığı organdır. Kimyasal maddelerle temasın fazlalığı ve güneş ışınları da yaşlanma belirtilerinin daha erken ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Cilt yaşlanmasıyla birlikte ellerimizde elastikiyet kaybı, kuruma, matlaşma, düzensiz pigment artışı, damarlarda belirginleşme gözlenir.

Ellerimizin Yaşlanmaması ve Bakımlı Olması için Ne Yapmalı?

* Kurumayan Temizleyiciler Kullanın : Ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanımına önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.

* Ilık suyla yıkayın : Ellerin ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkanmasına dikkat edilmelidir.

* Kısa Banyo Yapın : Banyo süreleri kısa tutulmalıdır. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

* Nemsiz Bırakmayın : Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirin.

* Zeytinyağı ve E Vitamini : Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve vitamin E içeren nemlendiriciler el sağlığı için faydalıdır.

* Mutfakta Mutlaka Eldiven Kullanın : Mutfakta sebze ve meyve doğrarken eldiven giyilmesine özen gösterilmelidir.

* Soğuktan Koruyun : Soğuk havalarda dışarı çıkarken korunmak amacıyla mutlaka ellerin eldivenle korunmasına dikkat edilmelidir.

* Tahriş Olmasın : Deriyi tahriş edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanın. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.

* Kremlerle Bariyer Kurun : Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer kremler yararlıdır. Bariyer kremler; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engellerler.

* Güneş Kremi Kullanın : Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucuları ellerinize de uygulayın.

El ve Ayak Bakımı ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 134 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. ayşeee

    yumuşaklık için ellerinizi limonla 10 dk kadar ovarsanız ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.tırnak uzatanlar da tırnak uçlarını yarm limona batırıp bekletsin muhteşem şeklde beyazlatıyor ve daha hoş görünmesini sağlıyor

  2. inci

    arkadaşlar arkonun zeytin yağlı kremi var o ellere çok iyi gelio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.