Dukan Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Dukan diyeti, protein ağırlıklı bir diyet olduğundan, özel diyet uygulamak zorunda olan şeker ve kalp hastaları ile kolesterol sorunu olan kişiler Dukan diyetini uygulayamaz.

Dukan diyeti ile aç kalmadan izinli yiyecek ve içecekleri tüketerek çok kolay kilo vermeniz mümkün. Ancak her diyette olduğu gibi Dukan Diyetinin de bazı olumsuz tarafları, yani, yan etkileri vardır.

Yalnız, Dukan Diyetinin yan etkilerini açıklamadan önce, bu diyette her gün mutlaka yapılması gereken hususları sizlere hatırlatmak istedik.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşan kurallı bir diyet olup, ayrıca, kişilerin her gün mutlaka yapması gereken kuralları da olan bir diyettir. Şimdi, bu kuralları şöyle sıralayabiliriz.

Dukan diyetini yapanlar;

* Her gün en az 2 litre su tüketmeli,

* Protein ürünlerinde hayvansal yağlardan uzak durulmalı (tavuğun derisi , çok yağlı balık gibi…)

* Sıvı ve katı yağlardan uzak durulmalı,

* Her gün 20-25 dakika hızlı bir yürüyüş yada egzersiz yapmalı,

* Her günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketilmelidir.

bas-dönmesiGelelim, şimdi, diyet yapanlara diyet yapıldığını hissettirmeyen bu Dukan Diyetinin yan etkilerine;

* Kısa sürede, vücudumuzdaki az karbonhidrattan dolayı vücut enerji tüketmek için ilk etapta yağ yakmaya başlayacaktır. Bu durum da ketonların üretimine sebep olacak ve bu da sizde, kötü ağız kokusu, ağız kuruluğu, güçsüzlük, yorgunluk, uykusuzluk, bulantı ve baş dönmesi yapabilir.

Özellikle atak evresinde stresli aktivitelerden uzak durmak gerekir. Çünkü bu evrede herhangi bir stres kendinizi oldukça yorgun hissetmenizi neden olacaktır.

Kötü ağız kokusu ve ağız kuruluğu gibi belirtiler ise  yağ yakımının başladığının gösteren iyi  bir durumdur. Yani diyetiniz başarılı ilerliyor demektir.

Bu iki durumun da çözümü oldukça basit. Daha çok su içmeniz gerekiyor.

* Dukan diyetinin bir başka olumsuz yönü karbonhidratlı gıdaları almayı kestiğimiz için bünyede kabızlık problemi yaşanabilir.

* Uzun vadede ise, Dukan Diyeti bazı besin eksikliklerine sebep olabilir. Mesela 18 kilo vermeniz gerekliyse, 3-4 ay boyunca yalnızca protein ve bazı sebzelerle beslenmeniz gereklidir. Kepekli tahıllar, sebze ve meyve tüketmediğimiz için vücutta antioksidan seviyesinin azaldığı görülecektir. Bu durumda kendimizi koruyabilmek için multi-vitamin alınması önerilmektedir.

(Visited 112 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.