Dukan Diyetinde Neler Yenmeli?

Dukan Diyeti, son zamanların en ünlü diyetlerindendir.

Her diyette olduğu gibi Dukan Diyetinde de kararlı ve istekli olmak ön plandadır. Peki, Dukan Diyetinde neler yenmeli, yani, diyet listemiz ne olmalı, bu makalemizde bu konuya değineceğiz.

Dukan diyeti, 4 evreden oluşur. Bu diyette, başarı elde edebilmek için de 4 aşamayı eksiksiz olarak uygulamak gerekir, aksi taktirde daha fazla kilo alınabilir.

Dukan diyetinin, ilk 2 evresi zayıflamak, son 2 evresi ise, ideal kiloyu koruyup sabit tutmaktır amaç.

1)Atak Dönemi : Bu aşamada sadece saf protein ile beslenilir. Kişinin kilo durumuna bağlı olarak 1-10 gün arası uygulanabilir.
5 kilodan az hedefi olanlar için 1 gün, 10 kilonun altındaki hedefler için 3 gün, 10-20 kg arası için 5 gün, çok ciddi obezite için, doktor kontrolü ile 7-10 gün arası yapılabilir.

Yenmesi Gerekenler :

1) 
Az yağlı etler,(kuzu ve pirzola hariç)
2) Sakatat,
3) Bütün balıklar,
4) Bütün deniz ürünleri,
5) Ördek ve kaz dışı tüm kümes hayvanları,
6) Yağsız jambon,hindi ve tavuk dilimleri,
7) Yumurta,
dukan-diyeti-listesi8) Yağsız süt ve süt ürünleri,
9) En az 1.5 litre su, (mineralli sular da içilebilir)
10) 1.5 Yemek kaşığı yulaf kepeği,

Atak süresinde bu 10 kategori dışında başka besin tüketilmeyecek. Bu besinler sınırsız miktarda yalnız yada birbiriyle karıştırılarak yenebilir.
Sadece, baharatlar, çay, kahve, salatalık turşusu, tat vermesi amacıyla maydonoz ve limon serbest. Ayrıca light kola her evrede serbesttir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanılacaktır. (çay kahve için)

Spor : Günde 20 dk yürüyüş.

2)Seyir Dönemi : Bu dönem, hedef kilonuza ulaşana kadar saf protein ve saf protein+sebze günlerini dönüşümlü uygulanmasıdır.

Sebzelerin olduğu günlerde sebzeyi her öğünde tüketmemeye ve her öğünün yanında mutlaka sebzeden fazla protein tüketmeye özen gösterin.

5+5 uygulama : Ataktan sonra 5 gün sebze + protein, 5 gün saf protein olarak dönüşümlü uygulanır. Uzun vadede sıkıcı olabilir.

1+1 uygulama : 1 gün sebze + protein, 1 gün saf protein şeklinde uygulanır.

2+7 uygulama: Kilo fazlası az olanlar haftanın 2 günü pazartesi Perşembe saf protein diğer 5 gün sebze+protein olarak beslenir

2/0 uygulama: Kilosu fazla olmayan basenlerinden bölgesel olarak şikayet edenler haftanın 2 günü pazartesi ve Perşembe saf protein diğer 5 gün ise abartmadan normal beslenme düzeninde beslenir. Bölgesel incelme yöntemiyle beraber uygulanırsa işe yarar.

Yulaf kepeği : Seyir döneminde 2 yemek kaşığı.

Sebzeler : Domates, salatalık, turp, ıspanak, kuşkonmaz, pırasa, yeşil fasulye, lahana, mantar, kereviz, rezene, hindiba, patlıcan, kabak, dolmalık biber, her öğünde tüketilmemek kaydıyla havuç ve pancar
Spor : Günde 30 dk yürüyüş.

dukan-diyeti-listesi3)Güçlendirme Dönemi : Hedef kiloya ulaştınız. Verdiğiniz her kilo başına 10 gün güçlendirme dönemi uygulayacaksınız. Yani 10 kg verdiyseniz 10*10=100 gün güçlendirme yapacaksınız.

Bu dönemde :
1) Atak rejiminin proteinli besinleri,
2) Seyir döneminin sebzeleri,
3) Muz,üzüm ve kiraz dışında her gün bir porsiyon meyve,
4) Günde 2 dilim tam tahıllı ekmek,
5) 40 gram çok yağlı olmayan peynir,
6) Haftada 2 porsiyon nişastalı gıda,
7) Kuzu budu,
8) 2 çorba kaşığı yulaf kepeği,
9) 25 dakika yürüyüş,
10) Haftada 2 kez ödül yemeği,
11) Haftada mutlaka 1 gün saf protein günü (Mesela; her haftanın perşembe günü gibi)

4)Koruma Dönemi : Güçlendirme dönemi için gereken süreyi de başarıyla uyguladıktan sonra haftanın 6 günü dilediğiniz her yemeği serbestçe yiyebilirsiniz.

Bir daha asla kilo almamak için ise;

* Haftada bir gün saf protein alın.
* Yaşamınızdan asansörü tamamen çıkarın.
* Yaşamınızın tümü boyunca günde 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketin.

Tüm bu 4 evreyi başarıyla uygulamazsanız tekrar kilo alma riski ile karşılaşırsınız.

Yumruk Harekatı: Seyir döneminde eğer kilo vermeniz 15 gün veya daha fazla sürmüşse, vücudu şaşırtma amaçlı 4 gün saf protein ile beslenin, yürüyüşünüzü 60 dakikaya çıkarın. Kilo verme tekrar başlayacaktır.

Kabızlık: Diyetin 4. veya 5.günden itibaren kabızlık başlayabilir. Üstesinden gelmek için, yulaf kepeği tüketmeyi ihmal etmeyin. Kepek, doyurucu ve proteinin atıklarını atmaya yardımcıdır. Aynı zamanda günlük 1 yemek kaşığı goji berry(kurt üzümü) yemek de kabızlığa iyi gelecektir.

(Visited 547 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.