Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, Fransız doktor, Pierre Dukan’a aittir. Protein ağırlıklı ve hızlı kilo vermeyi sağlayan  bir diyet türüdür. Dukan diyeti, tüm dünyada aç kalmadan zayıflama yöntemi olarak biliniyor. Eğer, bu diyeti, istikrarlı bir şekilde uygularsanız başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ancak; Dukan diyetini herkesin yapması elbette ki sağlıklı değildir. Metabolik hastalıkları olan, yani, şeker, böbrek vb. hastalıkları olan hastaların kesinlikle Dukan diyetini yapmalarını önermiyoruz. Çünkü protein ağırlıklı, tek tip bir beslenme çeşiti olduğu için ve ani kilo kayıpları yaşandığı için metabolik hastalıkları olan kişilerin bu diyeti yapması oldukça tehlikelidir.

Dukan diyeti, aslında Atkins diyetinin temeli olan düşük karbonhidrat tüketimine dayanıyor. Diyeti uygulayanlar, haftada altı gün istediklerini yiyerek kilo verdiklerin söylüyorlar.

Peki, bu diyet nasıl yapılıyor? Ne şekilde uygulanıyor?

Dukan diyeti, dört aşama şeklinde uygulanıyor. Gelin Dukan Diyetinin aşamalarına bir göz atalım.

dukan-diyeti21) Hazırlık Aşaması: Bu ilk aşama, ne kadar kilo kaybetmek istediğinize bağlı olarak 1-10 gün arası sürüyor. Örneğin, 10-12 kg vermek isteyen birisi için bu süre bir hafta.

Hazırlık döneminde herhangi bir kalori kısıtlaması yok; ancak beslenmeniz sadece yağsız proteinlerden oluşuyor ve hemen hemen hiç karbonhidrat alınmıyor.

Yemeklerinizde ayrıca yağsız süt ürünleri ve zayıflamanın gizli silahı olarak adlandırılan yulaf kepeği var. Bu diyetin savunucuları günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeğinin içerdiği lifin sisteminizi temizlerken aynı zamanda sizi tok tuttuğu konusunda hem fikir.

2) Hedef Aşaması: Bu aşamada, 1. aşamadaki gıdaları tüketmeye devam ediyorsunuz. Sadece, diyetinize iki günde bir nişastasız sebze ekleniyor. Bu aşama hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor.

3) Takviye Aşaması: Takviye aşamasında diyetinize karbonhidrat eklenmeye başlıyor. Haftada iki kere “kutlama öğünü” diye adlandırılan, istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz bir döneme giriliyor. Haftada bir gün, sadece yağsız protein tüketiliyor.

4) Koruma ve Sabitleme Aşaması: Bu son aşama aşağıdaki üç kuralı yaşam biçiminiz haline getirmek üzerine kurulu.

Haftada bir gün sadece protein yeniyor. (Bu, her hafta aynı gün olmalı.)
Hayatınızın sonuna kadar günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketiliyor.
Asla asansör ve yürüyen merdiven kullanılmıyor. Günde 20 dakika yürüyüş yapılıyor.

Dukan diyetinin artılarına baktığımızda, uzun vadede size beslenmenizi nasıl yöneteceğiniz hakkında beceri geliştirme, meyve ve bazı karbonhidratları rahatça tüketme imkanı veriyor.

 

 

(Visited 19 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.