Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, sağlığı bozmadan, kısa sürede sonuç veren, kalıcı bir şekilde kilo vermenizi sağlayan protein ağırlıklı bir diyettir.

Dukan diyeti, bilinen klasik sağlıksız diyetlerin aksine, 4 aşamadan oluşarak kişinin sağlıklı, kalıcı ve etkin bir şekilde kilo vermesini sağlayan bir diyettir. Bu diyeti uygulayanların tek yapmaları gereken şey, kararlı, sabırlı ve istikrarlı olmalarıdır.

Kilo vermek için asla tüketilmemesi gereken karbonhidrat ihtiyacı yulaf kepeği ile sağlanır. Yulaf kepeğinin tercih edilmesi ise, yulaf kepeği, suyun %25’ini emer, dolayısı ile çok uzun süre tokluk hissi yaratır. Antioksidan bir besin grubudur, insülin dengesini çok iyi koruduğu için şeker ve kolesterolü düşürür, kalp hastalıkları riskini azaltır ve tok tutarak zayıflatır.

Fazla kiloların en hızlı verildiği aşamalarda protein, sebze ve yulaf kepeği çok fazla tüketilmekte daha sonra diyet programına meyve de girmektedir.

Ancak meyve seçimine biraz dikkat etmek gerekiyor. Örneğin muz, üzüm, kavun gibi çok şekerli meyveler yerine portakal, mandalina, elma gibi şeker oranı daha az meyvelerin tüketilmesi gerekiyor. Ara öğünler olarak diyet atıştırmalıklar, badem, fındık, leblebi gibi kuruyemişler ve kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyveler önerilmektedir.

dukan-diyetiDukan diyetinde, vücudun olması gereken ideal kilosuna ulaşana dek tüm bu besin grupları dengeli bir şekilde tüketilir.

Dukan diyetindeki ilk aşama atak evresidir. Bu evrede, kişiye kilo verdiren en önemli olay metabolizmanın şaşırtılmasıdır. Fazla kilolu olan kişinin, depolanan yağları yakması için, metabolizması değiştirilerek ve belli başlı besinler tüketilerek çok hızlı bir başlangıç yapılır.

Atak aşamasında izinli olan besinler; yağsız dana eti, sakatat, balık, tavuk, hindi, yumurta, yağsız süt, yağsız peynir, yağsız yoğurt, yulaf kepeği.

Bu aşamada süre, ne kadar kilo vermek istediğinize bağlıdır. Örneğin hedef, 5 kilodan azsa 1 gün, hedef 5 kilo ise 3 gün, hedef 5-10 kilo arasındaysa 5 gün, hedef 10-20 arasındaysa 10 gün boyunca atak aşaması yapılmalıdır.

Hızla vücuttaki suyun atılımı gerçekleşen atak aşamasından sonra, metabolizmanın daha da hızlandırıldığı seyir aşamasına geçilir.

Bu aşamada peşpeşe iki diyet yapılır. Önce protein diyeti daha sonra onu takip eden sebze diyeti yapılır. Bu seyir aşaması hedeflenen kilo başına bir hafta boyunca uygulanır. Bu bir haftada protein ve sebze diyetinin kaçar gün yapılacağı yine hedeflenen kiloya bağlıdır. Örneğin, en etkilisi ilk 5 gün saf protein diyeti diğer 5 gün protein ve sebze karışımı diyetidir. Hedeflenen kilo azaldıkça sebzeli günler artar.

Seyir aşamasında tüketilecek olan besinler; atak aşamasında izin verilen besinler, domates, salatalık, kabak, patlıcan, taze fasulye, ıspanak, pırasa, kereviz, havuç, maydonoz, roka, dereotu, lahana, mantar, turp gibi.

dukan-diyetiÇok hızlı kilo verilen atak ve seyir aşamasında, metabolizma bu düzene alıştığından güçlendirme aşamasında daha fazla yağ yakımı beklenemez.

Güçlendirme aşamasında, metabolizma daha da güçlendirilerek daha fazla kilo verilmesi sağlanır. Güçlendirme aşaması verilen kilo başına 10 gün boyunca yapılır. Güçlendirme aşamasında izin verilen besinler; atak ve seyir aşamasında izin verilen gıdalar, günde bir öğün meyve, nişastalı besinler, günde iki dilim ekmek, hamur işleri gibi. Yalnız haftada sadece 1 gün saf protein diyeti yapılacak.

Dukan diyetinde son aşama, koruma aşaması olup, artık yasaklı besinler yoktur.

Ancak, dukan diyeti boyunca sürdürülen beslenme alışkanlığını çok da değiştirmemek gerekir. Haftada 1 gün saf protein diyeti uygulanmalıdır. Terkedilmemesi gereken tek şey de yulaf kepeğidir. Günde 3 kaşık tüketilmesi zorunludur.

Dukan diyetinin her 4 aşamasında da yapılması zorunlu olan şey her gün 20 dakika yürüyüş ve bol su içmektir. Bütün bunlar eksiksiz yapıldığında hedeflenen kiloya ulaşmak mümkündür.

(Visited 36 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.