Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?

Pierre Dukan isimli bir Fransız tıp doktorunun keşfi olan bu diyet, son yıllarda en çok başvurulan zayıflama yöntemlerinden biridir.

Karbonhidratları büyük oranda azaltıp protein ağırlıklı  beslenmek, bu diyetin özünü oluşturmaktadır. Protein tükettiğiniz sürece kalori hesapları yapmanıza, ‘şundan bu kadar kalori aldım’ diye hesaplamanıza da gerek olmayan bir diyettir.

Ancak; hayvansal gıdalara karşı hassasiyeti olanlar ve protein alerjisi olanlar için uygun değildir.

Dukan diyeti, dört aşamadan oluşan ve her bir aşamada izinli gıdaları istediğiniz kadar tüketebileceğiniz bir diyet proğramıdır. Genel anlamda dukan diyetinin aşamaları; atak aşaması, seyir aşaması, sağlamlaştırma aşaması ve dengeleme aşamasıdır.

Dukan diyetinde atak aşamasından itibaren saf protein tüketimi önerilmektedir. Yağsız etler, kümes hayvanları, balıklar bu aşamada tercih etmeniz gereken besinlerdir.

Seyir aşamasından itibaren izinli gıdalar arasına sebzeler girmektedir.  Enginar, fasulye, brokoli, brüksel lahanası, lahana, havuç, kereviz, salatalık, patlıcan, rezene, marul, roka, mantar, soğan, bamya, kabak, turp, ıspanak, domates tercih etmeniz gereken sebzelerdendir.

Dukan Diyetinin Uygulanışı :

dukan-diyeti3Atak Aşaması : 2-7 gün arası protein ve yulaf tüketilir. Günde 20 dakika yürüyüş yapılır. 1 haftada 4 kilo verilmesi beklenir. Bu yönüyle diyete motive eden aşamadır.

Seyir Aşaması : 6-10 gün arası uygulanır. Bu aşamada diyete sebzeler de eklenir. Bazı günler sadece protein bazı günler sadece sebze yenir. Günde 2 kaşık yulaf kepeği tüketilir. Her gün 30 dakika yürüyüş yapılır. Haftada 1 kilo verilmesi beklenir.

Sağlamlaştırma Aşaması : Amaç, verilen kiloları geri almamaktır. Bu evrenin kaç gün süreceğini, verilen kilo belirler. Verilen kilo sayısı 10 ile çarpılır. Mesela 5 kilo verdiyseniz, bu evre 50 gün sürer. Sağlamlaştırma aşamasında beslenme programına günde iki dilim tahıllı ekmek, meyve ve peynir eklenir. Günde 30 dakika yürüyüş yapılır.

Dengeleme Aşaması : Amaç, hedeflenerek inilen kiloyu sabit tutmaktır. Hayat boyu uygulanır. Bütün yiyecek grupları öngörülen biçimde tüketilir. Günde 3 kaşık yulaf kepeği yenir. Her gün 20 dakika yürüyüş yapılır.

Sonuç olarak, Dukan diyeti sıkı kurallı bir diyet programıdır. Kalori hesaplaması olmaması ve izinli gıdalar arasından istenilen miktarda yeme özgürlüğü onu popüler hale getirmiştir.

(Visited 19 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.