Dr. Ender Saraç’tan Metabolizmayı Hızlandıran Yöntemler

Dr.Ender Saraç, hormonal bir bozukluk veya hipotiroid sorununun metabolizma hızını düşürdüğünü ve metabolizmanın yavaşlaması ile de kilo vermenin zorlaştığını, kilo alımının ise kolaylaştığını dile getiriyor.

Dr.Ender Saraç, hormonal bir bozukluk ve hipotiroid sorunu olmayalar için metabolizmayı hızlandıracak doğal yöntemleri şöyle anlatıyor.

Dr.Ender Saraç’tan Metabolizmayı Hızlandıran Yöntemler:

Erken kalkın : Güneş doğarken bedende çeşitli hormonlar salgılanıyor ve beden yeni bir güne hazırlanıyor. Erken kalkanlarda metabolizma daha erken çalışmaya başlar.

Bol güneş ışığı alın : Kış aylarında metabolizma yavaşlar, yağ depolama eğilimi artar. Güneşin kendini göstermesi ise canlandırıcı etki yapar. Baharda öğlen saatlerinde 10 dakika kadar güneşlenin ve ışığı tüm bedeninizde hissedin.

Sade kahve ve yeşil çay için : Uyanır uyanmaz bedeninizi hafif bir hareketle ısıtın. Ardından 1 fincan yeşil çay, mate, sade Türk kahvesi yada açık çay içerseniz bedeni canlandırmış olursunuz. Çaydaki tein ve kahvedeki kafein aynıdır. Her ikisi de vücudun boşaltım faaliyetlerini uyarır.

Yağsız protein tüketin : Genel gözlemlere göre, az yağlı proteinleri aşırıya kaçmadan yiyenlerde metabolizma daha iyi çalışıyor.( Yağsız yoğurt, süt, balık, tavuğun beyaz eti, yağsız kırmızı et, yeşil mercimek, soya, nohut gibi.)

Acıyı artırın : Sivri biber, zencefil, kırmızı pul biber acılar yağ metabolizmasını hızlandırıp kilo vermeye yardımcı oluyor.

Tere tohumu kullanın : Hormonları yavaş çalışan özellikle de tiroidi tembel kişilerde tiroidin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kilo verme hızını artırmaya olumlu bir destektir.

Ara öğün yapın : Bütün gün aç kalıp bir öğüne yüklenmek metabolizmayı olumsuz etkiler. Beden uzun süren açlıktan sonra yediği yemeğin çoğunu yağ olarak depolar. Sık sık ve az az yendiği zaman şekeri çok yükseltilip aşırı düşürülmediği taktirde metabolizma dinamik çalışır.

Ter atın, bedeni ısıtın : Hamam, sauna, buhar banyosu, terleten eşofmanlar, aktif spor yaparak ter atmak ve güneşlenmek metabolizmanın canlanmasına yardım eder. Gençseniz spor yapın. Ama yaşınız ileriyse egzersiz yapmayı tercih edin.

Kendinizi motive edin, hırs yapın : Aslında bir insanın ruhen kendini canlandırması, bir hedefe kilitlenmesi, buna inanması ve hırs yapması da zihni, beyni, hormonları ve fizyolojiyi canlandırır. Sabah yataktan kalktığınızda kendinizi mutlaka iyi yönde motive edin ve her şeyi başaracağınıza inanın.

Bazı ilaçlar metabolizmanızı yavaşlatabilir : Başta bazı antidepresanlar, hipertiroidi tedavisinde kullanılan hormonlar ve kortizonlu ilaçlar olmak üzere bazı ilaçlar yağlanmayı artırırken metabolizma hızını düşürebilir.

“Metabolizma Neden Yavaşlar? Metabolizma Hızı Neden Düşer? bu konumuz için tıklayınız.

“Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Metabolizma Hızı Nasıl Artırılır? bu konumuz için tıklayınız.

 

(Visited 184 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. fatma

    evet kesinlikle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.