Domuz Gribinden Korunmanın Yolları

Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz Gribinden korunmanın başlıca şartı vücut direncini artırmaktır.

Domuz Gribine Karşı Nasıl Korunmalı?

1. Antibakteriyel temizleme jelleri: Çantamızda veya her zaman elimizin altında olmalı.

2. Sağlık Bakanlığı’nın da tavsiyesiyle 9 ölçek suyun içine 1 ölçek çamaşır suyu karıştırarak evin günlük temizliği: Özellikle banyo ve mutfak yüzeyleri ile en çok dokunulan kapı kolu ve elektrik düğmeleri silinmeli.

3. Özellikle A, B6, C, D ve E vitaminlerinden oluşan vitamin takviyesi: Bu vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir.

4. Bitki çayları: Özellikle ekinezya. Ekinazya bitkisini, kaynamış suyun içinde 3 dakika kadar kaynatarak bal ya da pekmezle karıştırarak içmek veya içirmek. Ilık içecekler boğaz yolunu temizler.

Ihlamur+zencefil+çubuk tarçın+ ayva çekirdeği ya da kabuğu+ elma kabuğu karışımı. Yine aynı şekilde kaynatılmış suyun içinde 3 dakika demlendikten sonra içmek veya içirmek.

Rezene+nane+kekik karışımı yine aynı usulle demlemek.

5. Kuşburnu, vişne ve kızılcık şurupları: Ilık olarak içirildiğinde dezenfektan etkisi de yapıyor.

domuz-gribi6. Sarımsak süt karışımı: Sarımasağı; acı tadının ve kokusunun giderilmesi için ılınmış 1 bardak sütün içinde kaynatılır ve içilir. Sarımsak antiseptik ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle bilinir.

7. Ağza gargara: Mikropların vücudumuza girdiği kapı olan ağzın temizliği için günde 2 kez tuzlu ılık suyla gargara yapmak. Ya da doktor tavsiyeli antiseptik gargaralar.

8. Karanfil: Bir iki adet karanfilin ağızda çiğnenerek atılması da ağızda dezenfeksiyon işlevi görür.

9. Burun temizliği: Burun da yine ağız gibi mikropların vücudumuza girdiği bir diğer kapıdır. Burnu gün içinde sümkürerek temizlemek. Hatta buruna günde iki kez tuzlu su çekip sümkürmek, oracıkta mikropları öldürür.

10. Nar suyu: Cennet meyvesi diye de adlandırılan bu meyve çok güçlü bir antioksidan. Vitamin ve aynı zamanda vitaminlerin etkisini güçlendiren mineralleri içinde barındırıyor. Her gün mutlaka narı tane tane yemek veya suyunu içmek.

11. Yoğurt özellikle de kefir: Prebiyotikten zengin hayvansal bu gıda bağışıklık sitemini güçlendirmede birebir.

12. D vitamini ağırlıklı gıdalar: Bağışıklık sistemini C vitamini kadar D vitamini de destekler. D vitamini bakımından zengin gıdalara ağırlık vermek gerekir.  Peynir, tereyağı, yumurta, süt, yoğurt (kefir veya probiyotik yoğurt), balık (Özellikle sardalya, uskumru ve alabalık), tahıl gevrekleri…

13. Okaliptus yağı: Okaliptus yağını kaynamış suyun içine birkaç damla damlatarak buharını teneffüs etmek. Burun ve boğaz yollarını dezenfekte eder.

14. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel ilaçlar: Büyükler için İmmuneks tablet , küçükler  için İmmuzing şurup da kullanılabilir.

15. Beslenme: Bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin ve minerallere dikkat ederek beslenmek.

SAĞLIK  ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

HASTALIKLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 12 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.