Doğal Probiyotik ve Doğal Prebiyotik Yiyecekler

Probiyotikler, yani, yararlı bakteriler, bağırsak yüzeyinde yaşarken beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu durumda etkisizlerdir. Probiyotiklerin beslenmesi için de sindirilmeyen lifler olan prebiyotiklere ihtiyaçları vardır. Kısacası prebiyotikler, probiyotiklerin besin kaynağıdır.

Bakterilerin büyümesine destek olan besin grubu prebiyotikler, canlı bakteri ve mayalar grubundan olan probiyotiklerin beslenebileceği en güzel kaynaktır.

Prebiyotik içerikli besinler, ağız yoluyla alındığında sindirim sisteminde yapısal olarak hiç zarar görmeden bağırsaklara ulaşabilirler. Bağırsaklara ulaştıklarında da işlevini göstermeye başlarlar. Burada diyebiliriz ki, prebiyotiklerin en önemli görevi probiyotikleri yaşatmak ve beslemektir.

Probiyotikler düzenli olarak çalışırsa, kişinin, sindirim sistemi de düzenli çalışır ve sindirim kolaylaşır.

Ve probiyotiklerin, vücudumuz için faydalı olabilmesi, işlevlerini  yerine getirebilmesi için prebiyotik gıdalarla beslenmesi ve enerji toplaması gerekir. Yani; probiyotikler ile prebiyotiklerin birlikte alınması gerekir.

probiyotik5Probiyotikler beslenemez veya prebiyotik tüketmeyi ihmal edersek, vücudumuzdaki probiyotikler beslenemediklerinden dolayı vücudumuzdan atılacaklardır. Her gün veya mümkünse en az 1 ya da 2 öğünümüzde  prebiyotiklere yer vermeliyiz. Lifli yiyecekler en iyi prebiyotik kaynaklarıdır.

Şimdi makalemizin konusu olan, doğal probiyotik ve doğal prebiyotik yiyecekler neler, bunları sizlere aktarıyoruz.

Doğal Probiyotik Yiyecekler

* Yoğurt

* Kefir

* Süzme peynir

* Boza

* Ayran

* Tarhana

* Kornişon turşusu (Sirkesiz yapılmak suretiyle)

Doğal Prebiyotik Yiyecekler

prebiyotik* Baklagiller

* Soğan

* Sarımsak

* Pırasa

* Muz

* Yer elması

* Keten tohumu

* Kuşkonmaz

* Enginar

 

(Visited 56 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.