Diz Ağrıları için Diz Egzersizleri

Diz ağrıları çekenler için faydalı diz egzersizlerini resimli olarak sizler için derledik. Ama öncelikle diz ağrılarının belirtilerine bir göz atalım.

Diz Ağrılarının Belirtileri :

* Merdiven iner-çıkarken

* Diz çöküldüğünde

* Çömelip kalkıldığında

* Diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda

dayanılmaz bir ağrı olur.

Gerek yaş, gerekse kemik erimesi, kireçleme, fazla kilolar diz ağrılarına sebebiyet vermektedir. Diz ağrıları için genelde ilaç, krem vb. şeyler uygularız. Ama nedense egzersiz veya hareket ile geçebileceği hiç aklımıza gelmez. Aslında egzersiz daha sağlıklı ve kalıcı bir yoldur.

Diz Ağrılarına İyi Gelen Diz Egzersizleri :

* Yaklaşık 30 cm. yüksekliğinde bir basamak üzerine çıkın, dizleri gergin tutarak 3 sn. bekleyin ve inin.

* Topuklar yerde, parmaklar yaklaşık 5 cm. yüksekliğinde bir basamakta (kalın bir kitap da olabilir) olmak üzere, basamak üzerinde parmak ucuna çıkılır ve inilir.

* Topuklarınız yere tam değecek şekilde bir iskemleye oturun (yere tam olarak değmesini sağlamak için ayaklarınızın altına bir destek koyabilirsiniz). Bu şekilde bir dizinizi düzleştirerek bacağınızı yukarı kaldırın, 5 sn. bacağınızı bu şekilde tutun ve yavaşça indirin. Aynı hareketi öbür bacakla da tekrarlayın. Bu hareketi yaparken bacağınızın yere paralel olmasına özen gösterin.

* Bir duvara yarım metre uzakta durun ve sırtınızı tam olarak duvara yaslayın. Sırtınızı duvardan ayırmadan dizleriniz 90 derece bükülecek şekilde çömelin. Bu pozisyonda 5′e kadar sayın ve sırtınızı duvardan ayırmadan dizlerinizi gererek doğrulun. Bu hareketi yaparken fazla çömelme-meye dikkat edin. Yardımcı olarak altınıza bir iskemle koyabilirsiniz.

* Yüzüstü yere uzanın. Bir bacağınızı dizinizi bükmeden ve kalçanızı fazla zorlamadan yukarı kaldırın.

* Bir bacağınız dizden bükük, diğeri düz olarak sırt üstü yere uzanın. Düz olan bacağınızı yerden bir karış yüksekliğe kaldırıp bu pozisyonda yaklaşık 10 sn. tutun, indirin. Aynı hareketi öbür bacakla da tekrarlayın.

* Yüzüstü yere uzanın. Ayaklarınızın altına rulo şekline getirilmiş birkaç havluyu destek olarak koyun. Bu pozisyonda sırayla dizlerinizi gererek ayaklarınızı desteğe bastırın.

* Sırt üstü yere uzanın. Dizlerinizin altına rulo şekline getirilmiş birkaç havluyu destek olarak koyun. Ayaklarınızı yukarı kaldırırken dizlerinizi desteğe bastırın.

* Aynı hareketi ayak bileklerinize ağırlık koyarak ve ayaklarınızı tek tek kaldırarak tekrarlayın.

EGZERSİZ ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 352 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. Melikşah

    Allah razı olsun annem için çok iyi oldu. Diz ağrıları geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.