Diyetisyen Özlem Sert Aydın’dan Ramazanda Kilo Almamak için Öneriler

Ramazan’da yanlış beslenme size fazla kilo olarak geri dönebilir. Bu durumun yaşanmaması için Diyetisyen Özlem Sert Aydın’ın önerilerine kulak vermek ister misiniz.
Ramazanda kilo almak istemiyor bu önerilere  dikkat etmenizde fayda var.

Ramazan’da Kilo Almamak için :

* Açlığa yenik düşmeyin. İftarınızı çabucak yapıp, sofradan kalkmayınız. Bu durum, hem kilo yapar, hem de sağlığınızı tetikler. Mümkün olduğunca iftar sürecini uzun tutun. Hatta orucunuzu açtıktan sonra 15-20 dakika bekleyin.

* Orucunuzu su ve çorba ile açın. Böylelikle, hem sindirim hızlanacak, hem de tokluk hissi artacaktır. Fazla yemek yeme isteğinizi baskılanacaktır.

* İllaki salata veya sebze tüketin. İftarda, protein ihtiyacınızı karşılayan, et, tavuk, balık veya kurubaklagil yemeğinin yanında mutlaka salata veya sebze tüketmeli. Hem sindirim kolaylaşır, hem de kan şekeriniz dengelenir. Tabi yanında yoğurt veya cacık veya ayran da olmalı.

* Kabızlık sorununu önleyin. Ramazanda en sık görülen sorun olup, kabızlık, kilo artışını da tetikler. Bunun için, iftarla sahur arasında 2,5 lt su için, bol lifli beslenin.

İftardan sonra, en az yarım saat bir aktivite uygulayın. Yemekten sonra soda-limon için, salata veya yoğurdunuza, 1 yemek kaşığı keten tohumu ilave edin. Mmeyvenizin yanında probiyotik yoğurt veya kefir tüketin. Ekmeklerinizi tam buğday, kepekli veya tahıllı tercih edin.

* İftardan sonra egzersiz yapın. Gün boyu aç kalıp, hızlı bir şekilde yapılan iftar kan şekerinizin hızlı yükselip sonra düşmesine neden olacaktır. Bu da sizde halsizlik, uyku hali ve baş ağrısı yapacaktır. Eğer tercihiniz, uyumak veya televizyon karşısında uzanmak olur ise, kilolara gel gel dersiniz. İftardan 1-2 saat sonra yürüyüş yapmaya çalışın.

* Sahura kalkmadan oruç tutmayın. Yiyip yatmanız, metabolizmanızın yavaşlamasına neden olacaktır. Uzun süren bir açlık süresi de kan şekerinizin düşmesine ve bu durumun devamlılığı ise, sonrasında kan şekeri düzensizliği, hatta insulin direncinin bozulmasına neden olabilmekte. Bu da sonrasında istesenizde kilo vermenizi zorlaştıracağınız anlamına gelir.

* Beslenirken, tercihlerinizi doğru kullanın.

. İftardan hemen sonra meyve veya tatlı tüketmeyin, en az 1,5-2 saat sonra olmasına özen gösterin.

. Tatlılarınızı yağlı, şerbetli, hamurişi yerine sütlü veya meyveli tercih edin.

. Su tüketimizi iftarla sahur arasına dağıtın, peş peşe su içmeyin.

. Kızartmadan uzak durun, ızgara, fırın veya haşlama tercih edin.

. Şarküteri ve sakatatlardan uzak durun.

. Tuzlu ve şekerli yiyecek tüketiminizi azaltın.

“Tok Tutan ve Kilo Aldırmayan Bir Ramazan Menüsü” bu konumuz için tıklayınız.

“Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 30 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.