Diyeti Bozmamak İçin Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet yapmaya karar verilir ve uygulanmaya başlanır. Ancak ne olduğunu anlamadan kendinizi sofranın başında ya da en sevdiğiniz yiyeceği elinizde bulursunuz. Özellikle diyet yapanlar, hafta sonunda diyetlerinin bozulmasından şikâyet ederler. Bunun ardından da “yarın tekrar başlarım” diyerek yemeye devam ederler.

Diyeti Bozmamak İçin Ne Yapmalı?

Diyetinizi bozmamak için ve ertesi güne kilo almış bir şekilde girmemek için aslında yapmanız gereken şey çok basittir. Çalışan kişiler bir hafta boyunca çalışmanın yorgunluğu ile hafta sonuna girer. Bu durumda diyetinin bozulması da kaçınılmazdır. Ancak gereken önlemleri almalı ve kendinizi kontrol altına almalısınız. Aksi durumda kilo almaya devam edersiniz. Hafta sonu için beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Böylece hafta sonu keyfinizi de bozmamış olursunuz. Hafta sonunda kalori bakımından daha düşük olan besinleri tercih etmek gerekir. Ama eğer yüksek kalorili besinler tüketilmiş ise bunu da egzersiz yaparak dengeleyebilirsiniz.

Diyeti Bozmamak İçin Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet yapan kişiler ev dışına çıktığında diyetini kolaylıkla bozabiliyor. Hatta diyeti bırakarak yemek yeme işini biraz abartıyorlar. Klasik yemek düzenine alışan kişiler için diyete başlamak biraz zor olabilir. Yani başlangıç ile başlamak, ardından ağır ana yemek ve son olarak tatlı ile bitiş yapmak ve meşrubat içmek. Fakat sağlıklı bir yaşam için kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. İş yoğunluğu, iş seyahatleri ve ev dışında yenen yemekler tam anlamıyla kalori düşmanıdır. Bu düşmanı yenmek gene sizin elinizdedir. Eğer sık şekilde dışarıda yemek yeniliyorsa, yemek yenecek yer iyi seçilmelidir. Yemek çeşidi bol olan restoranlar diyet bozmak için en uygun ortamlardır. Diğer durumda daha az yemek yersiniz.

Diyet yapmanın püf noktaları

Yemek yemeye başlamadan önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Ama ne olursa olsun açlığınızı kontrol altında tutun. Acıktığınızda çok aşırı yemek yemekten kaçının.

Beslenme öğünlerinizi atlatmadan düzenli şekilde beslenin. Alkol almaktan uzak durun. Meşrubat tüketiminde ise su ve soda en ideal içeceklerdir. Dışarıda yemek yiyecekseniz menüyü dikkatlice incelemeli ve sebze ağırlıklı yemekler tüketebilirsiniz. Ayrıca yemekleri bir veya iki dilim ekmekle yemelisiniz. Yemekleri az miktarda almalısınız. Ayrıca isteklerinizi doğru şekilde söylemelisiniz. Yemekleri soslu ve ya sossuz nasıl yeneceğine karar vermelisiniz. Ancak sos kullanmamanız doğru bir tercih olur. Eklenen sos fazladan alınacak kalori anlamına gelir. Dikkatinizi yemeğe yoğunlaştırmayın, ara sıra çatalı bırakarak yanınızdaki kişilerle konuşmalısınız. Bu gibi önlemler az yemenize yardımcı olur.

Diyeti Bozmamak İçin Kontrol

Diyeti bozmamanın en iyi yolu kişinin kendini kontrol altında tutmasıdır. Hafif besinleri tercih etmelisiniz. Ayrıca çok değil az yemelisiniz. Diyet haricinde yemek istediğiniz yemekleri tadımlık yemelisiniz. Acıktığınızda başka işlerle meşgul olun ve acıktığınızı aklınızdan çıkarın. ( Tok tutan yiyecekler nelerdir? )

“DİYET” hakkındaki tüm yazılarımız için tıklayınız.

(Visited 112 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.