Diyet Yaparken Yenmemesi Gerekenler: Diyet Düşmanı Besinler

Siz istediğiniz kadar diyet yapın, diyetinizi bozun ve tekrar başlayın. Asıl önemli olan şeyleri yani diyet düşmanı besinleri bilmediğiniz sürece bu böyle devam edecektir. Siz farkında olmadan tükettiğiniz bu besinler kalorisi yüksek olduğundan size verdiğiniz kiloyu geri aldıracaktır. Ancak bazı besinler vardır ki kendinizi yemekten alı koyamazsınız. İşte bu besinler kilo almanızda en büyük rolü oynar. Bu nedenle bu besinleri belirlemek ve bunların yerine kalori bakımından düşük sağlıklı alternatifler geliştirmelisiniz.

Diyet Yaparken Yenmemesi Gerekenler: Diyet Düşmanı Besinler

Pekâlâ, sevilen bir besin nasıl olurda kilo canavarı olabilir. Tabiî ki içerdiği kaloriler yüzünden. Aynı zamanda bu kalorilerle çeşitli rahatsızlıklara neden olması gibi nedenlerden. Bunların başında hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları şüphesiz ilk sırada yer alır. “O zaman bu besinleri hiç mi yemeyeceğiz” gibi bir soru aklınıza gelebilir. Uzmanların tavsiye ettiği, bu besinleri tüketin ama az miktarda. Çünkü bu besinleri uzun sürede tüketmek kişide daha çok yemek isteği uyandırır. Bu nedenle özel günlerde bu besinleri tüketmek şüphesiz en akıllıca olur. Diğer günlerde de sağlıklı alternatiflere devam etmek gerekir.

Sağlıklı alternatifler, kalorisi ve yağ oranı düşük yiyeceklerdir. Örneğin evde hazırladığınız taze meyve kokteylinde yağ oranı çok azdır. Eğer az hazırlamış iseniz hiç yağ yoktur diyebiliriz. Kokteylin yanına ev yapımı meyveli kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. İncirli kurabiyelerin bir tanesinde 11 kalori ve 1 gram yağ vardır. Ama unutmamanız gereken bir şey de, her şeyin fazlası zarardır. Bunlar sağlıklı besinlerdi. Şimdi gelelim diyetin baş düşmanlarına. İlk olarak çikolata ve tatlılara ara vermelisiniz. Hazır bisküvi ve çikolatalarda 80 kalori ve 4 gram yağ bulunmaktadır. İçtiğiniz diyet içeceklerin içinde ise 330 ml’ lik bir diyet içeceğinde 2 kalori vardır. Şeker ve yağ oranı ise sıfırdır. Ancak bunu içiyim kilo almayım diye düşünmeyin. Aynı zamanda diyet içeceklerin hiçbir besleyici değeri yoktur. Diyet boyunca içilebilecek en güzel içecek su dur. Çünkü su içmek kişinin kendini tok hissetmesine neden olur. Yani açlık hissi hissetmez ve daha az kilo alırsınız. Ayrıca su içmek kilo aldırmaz.

Çok severek yediğimiz cipslerde ise ortalama 160 kalori ve 10 gram yağ bulunmaktadır. Bu nedenle, yoğurt soslu havuç dilimleri tüketebilirsiniz. Hem kalorisi az hem de sağlıklı. Bunu hazırlamak için haşlanmış karnabaharı ezip, baharatlarla beraber yoğurtun içine katabilirsiniz.

Besinler dışında bazı faktörlerde kilo alımını kolaylaştırır. Örneğin hızlı yemek yemenin kilo alımına neden olduğu gözlenmiştir. Hızlı yemek yediğinizde doyma hissini algılamanız uzun zaman alır. Bu yüzden besinleri uzun süre çiğnemek ve yavaş yemek gerekir. Ayrıca yemek yerken ara sıra çatalı bırakarak başka şeylerle meşgul olmalısınız.

Bunların yanında stres de diyet düşmanıdır. Çünkü sinirlendiğinizde ya da kızdığınızda yaptığınız ilk iş bir şeyler yiyerek kendinizi sakinleştirmek olacaktır. Vücutta azalan enerji açlık hissine neden olur ve sinirlendiğinizde ne kadar yemek yediğinizi fark etmezsiniz. En iyisi ne olursa olsun sakin olmak.

Teknoloji de diyet düşmanı listesinde yer alır. Teknoloji sayesinde birçok işi yorulmadan daha rahat yapabiliyorsunuz.

Sağlıklı bir besin diye tükettiğiniz salata sos eklendiğinde tam tersi olabiliyor. Özellikle dışarıda yiyeceğiniz salatalara sos eklemeyin. Ayrıca meyve suyunu kendiniz taze olarak hazırlayın ya da bir tabak meyve yiyin. Früktoz seviyesi yüksek olan meyve sularının iştah açtığı gözlenmiştir. Aldığınız sebze ve meyvelerin hormonsuz organik olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca iyi yıkanmış olması da önemlidir. Bunlara dikkat ederek diyetinize devam edin. Aradaki farkı anlayacaksınız. Ve ne olursa olsun diyetinizi bozmamaya özen gösterin. ( Bkz: Diyeti bozmamak için ne yapmalı? )

“Diyet” konulu tüm yazılarımız için tıklayınız.

(Visited 36 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. BURCU

    DİYET YAPARKEN ÇİKOLATA YEMEMEK ÇOK KÖTÜ BİRŞEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.