Dişleri Güçlendiren Besinler

Dişler, besinleri ısırmak, koparmak, öğütmek, dil ağzın içinde besinleri çevirmek ve tat almak için, tükürük ise yutmaya yardım etmek ve yiyeceklerin sindirimini başlatmak içindir.

Fakat dişlerin bu görevlerinin yanı sıra vücut bütünlüğündeki önemi çoğu zaman göz ardı edilmekte.

Hekimlerimiz, dişleri, vücudun farklı ve ayrı bir bölümü olarak değerlendirip, dişleri güçlendiren besinleri şöyle sıralıyor.

Dişleri Güçlü Tutan Besinler :

Süt : Kemiklere olduğu kadar dişler için de kalsiyum açısından önemli bir yer tutuyor. Diş eti hastalıklarına karşı korumaya yardımcı oluyor ve çene kemiğini güçlendiriyor. Son zamanlarda birçok hastalığı engellemede önemli rol oynadığı belirlendi.

Somon : Somon balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, diş ve diş etini korumayı sağlayan ve kalsiyum açısından zengin bir besin… Somon balığında bulunan D vitamini ağız sağlığı için çok önemli… Özellikle çocuklarda diş gelişimine yardımcı olan besinlerin başında yer alıyor.

Portakal : Portakal gibi turunçgiller, bağ dokusunu güçlendirerek diş etlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca diş eti iltihabını önlüyor. Aynı zamanda içindeki florun sayesinde, dişin sert tabakasının yapısını geliştirerek, dişleri ağız içinde oluşan asitlere karşı koruyor.

Çilek : Çilek de, portakal ve diğer narinciye meyveleri gibi C vitamini açısından zengin. Diş etlerinin gücünü ve bütünlüğünü koruyor. Mevsiminde olgun bir çileği ezerek dişleri fırçalamak, dişlerin beyazlamasını sağlıyor.

Su : Gıda atıklarının temizlenmesine yardımcı oluyor. Tükürük seviyesini yükseltiyor. Tükürüğün en önemli özelliğinden biri diş çürümesine engel olmak. Su aynı zamanda diş minesinin zarar görmesini ve diş çürüklerine engel oluyor.

“Ağız ve Diş Sağlığı” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 57 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.