Dişeti Çekilmesi ve Dişeti Çekilmesinin Nedenleri

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.

Diş taşları da, dişin altındaki kemikte kendisine yer açar. Dolayısı ile diş etlerinde çekilme meydana gelir.

Diş eti çekilmesinin nedeni, genelde, diş taşlarıdır.

Ancak başka nedenlerden dolayı da diş etleri çekilir.

Diş Etlerinin Çekilmesine Neden Olan Faktörler :

* Yanlış Diş Fırçalama : Diş etlerinin fırçalama ile diş köküne doğru itilmesi ya da fazla baskıyla fırçalanması.

* Diş Sıkmak ve Gıcırdatmak : Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak, diş eti veya dişleri destekleyen dokunun yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

* Kötü Yapılmış Kuron, Köprü ve Dolgular : Diş etine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler diş etlerinde problem oluşturur.

* Genetik Faktörler : Ağız hijyeni iyi olsa bile bazı genetik faktörlerden dolayı da dişeti çekilmesi görülebilir.

* Hormonal Değişiklikler : Hamilelik, puberte, menopoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.

* Diabet-Şeker Hastalığı : Diabet hastaları, dişeti enfeksiyonu açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.

* İlaç Kullanımı : Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önem veriniz.

* Kötü Beslenme : Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

* Sigara : Sigara, ağız içi mukozası ve diş etleri için de çok zararlıdır. Diş etlerinin yumuşamasına ve diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

* Stres : Stres, dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Dişeti hastalıkları da dahil olmak üzere stres, vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

“Dişeti Çekilmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?” bu konumuz için tıklayınız.

“Ömer Osman Korkmaz’dan Diş Ağrısı için Bitkisel Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 69 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.