Detoks ve Faydaları

Toksin, zararlı etkileri olan ve vücutta istenmeyen, sağlığı negatif etkileyen maddelerin genel adıdır.

Toksinler hem vücudumuzda üretilir hem de dışarıdan alınırlar. Vücudun fizyolojik metabolizmalarının çalışması sonucunda açığa çıkar veya dışarıdan; soluduğumuz havadan, yediklerimizden ve fiziksel temaslar sonucunda alınabilirler.

Besinler, üretim safhasından başlayarak, mutfağımıza gelene kadar birçok işlemden geçer ve belirli oranlarda toksin kazanırlar. Özellikle tarımsal ilaçların kullanılması, havadan, sudan, topraktan gelebilecek zararlı maddeler, saflaştırılma, uzun süreli saklama amacıyla koruyucu maddeler katılması ve boyama gibi işlemler de düşünülürse, neredeyse her gıdanın bir miktar toksin içerdiği ortaya çıkmaktadır.

Vücudumuz da günlük işlevlerini gerçekleştirirken toksin üretir. Vücuda gerekli olan enerji üretilirken “serbest radikaller” denilen ve vücutta istenmeyen maddeler oluşur.

Bunlar vücuttan uzaklaştırılamazsa, kanser, kalp hastalıkları,
erken yaşlanma, artrit gibi riskleri artırırlar. Yanı sıra, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi günlük olarak sürekli şikayet ettiğimiz rahatsızlıkların da nedeni olabilirler.

detoks9Detoks, tükettiğimiz besinler ya da dış etkenlerden kaynaklı, vücutta biriken toksinlerin atılma işlemi olarak tanımlanmaktadır.

Hem beden, hem de ruh temizliğini ifade eden detoksun, vücuda birçok yararı bulunmaktadır. Şimdi bunlara göz atalım…

Detoksun Faydaları :

Detoks, vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazandırır. Vücut, daha dinç ve sağlıklı olacağından, halsizlik ve yorgunluk ortadan kalkar.

Detoks, midedeki sindirim problemleri ve gaz sorunlarına iyi gelir. Ayrıca, bağırsak faaliyetlerini de düzenleyerek, kabızlık problemini de ortadan kaldırır.

Vücutta biriken toksinler, ödemlere neden olmaktadır. Detoks ile toksinlerin atılımı neticesinde, ödemler kaybolur.

Detoks, stres halini de ortadan kaldıran, bir sağlık uygulamasıdır. Kişinin, kendini rahatlamış ve hafiflemiş hissetmesini sağlar. Sağlıklı bir bünye, sağlıklı bir ruh halini işaret eder.

Detoks ile ciltteki, egzama benzeri, kaşıntı ve döküntülü hastalıklar azalmakta ve cilt daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazanmaktadır.

Detoks, konsantrasyon ve uykusuzluk gibi problemleri olan kişiler için de faydalıdır.

(Visited 12 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.