Detoks Nedir? Detoks Nasıl ve Kaç Gün Yapılır?

Yiyecek ve içeceklerle, kullandığımız ilaç ve kozmetiklerle, soluduğumuz hava ve vücudun detoks sistemindeki rahatsızlıklardan dolayı vücutta toksin birikmesi olur. Toksin, zehir demektir ve vücuttan atılması gereken atıklardır.

Vücudumuzdan yaşlanmayı hızlandırdığı düşünülen, birikmiş toksinlerin atılması işlemine ise detoks denir. Kısaca, detoks, vücudun toksinlerden arındırılması proğramıdır.

Normalde vücut, kendi kendini detoks yapabilir. Ancak, ilerleyen zaman ve tüketilen toksit miktarındaki artış, vücudun detoks sistemini yetersiz bırakabilir. Bu arada, vücudun detoks sistemi, karaciğer, bağırsaklar, böbrek, nefes, gözyaşı ve vücut salgılarıdır.

Vücuttan toksinlerin atılması ile, kendinizi hafiflemiş, rahatlamış ve enerjik hissetmeniz mümkün. Ancak; detoks yapılan süreçte, belli gıdalardan uzak durulur, belli gıdalara ağırlık verilir. Ayrıca, toksin atıcı sıvılar ile vücutta birikmiş toksinler atılıp, yağ yakımı hızlandırılır.

Detoks; vücudumuzdan yaşlanmayı hızlandırdığı düşünülen, birikmiş toksinlerin atılması işlemidir. Böylece belli oranda bir su kaybı ile vücudumuzda birikmiş toksinlerden kurtulmuş oluruz. Kendimizi hafiflemiş, detoks2rahatlamış  enerjik hissederiz. Detoks yapılan süreçte belli gıdalardan uzak durulur, belli gıdalara ağırlık verilir, toksin atıcı detoks çayı gibi sıvılarla vücutta birikmiş toksinler atılıp, yağ yakımı hızlandırılır.

Detoks genellikle özel olarak hazırlanmış sıvı karışımların, belli aralıklarla, genellikle üç ile yedi gün arasında alınması ile yapılır. Bu süreçte belli gıdalardan, şeker, süt ürünleri, alkol, kafein gibi içeceklerden uzak durulması gerekir. Genellikle yürüyüş programı ile desteklenir.

Detoks süresince uzak durulması gerekenler, alkol, sigara, kafein, şeker, kırmızı et, süt ürünleri, sucuk, salam gibi işlenmiş ürünler, ağır kızartmalardır.

Detoks yaparken yiyebileceğimiz besinler ise, tüm meyve sebzeler, balık ve deniz ürünleri,tahıllar, kavrulmamış tuzsuz kuruyemişlerdir.

Kurallara uymak kaydıyla herhangi bir sağlık sorununuz yok ise, üç günlük başlangıç detoksu ile biriktirdiğimiz toksinlerden kurtulup daha canlı ve enerjik hissedebilirsiniz. Yani, kendiniz de evde detoks proğramı uygulayabilirsiniz.

(Visited 49 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.