Depresyonu Yenmenin Yolları

Depresyonun temelinde daha önceden isteyerek ve severek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumu vardır. İlave olarak, kederli ve üzgün bir duygu durum ile birlikte görülen bazı davranış değişiklikleri de görülebilir.

Bu durumda kişi, her şeyi olumsuz olarak değerlendirir. Karamsarlık düşünceleri ile geçmişi ve geleceği düşünmeye başlar. Bu düşünceler, istemese de kişinin aklına gelir. Yani, günlük yaşantıda her şeyin olumsuz taraflarını görür.

Depresyon denilen bu karmakarışık döngüden çıkmak o kadar kolay değil tabii ki. Bu durumda, öncelikle, psikolojik destek ve önerilen ilaç diyoruz.

Ancak, psikolojik tedavinin yanında farklı şeyler de deneyebilirsiniz.

Eğer, depresyonu kısa süre aşmak istiyorsanız önerilerimize bir göz atın. Belki, bunlardan biri, sizi, daha çabuk normal hayata döndürecektir.

Depresyonu Yenmek için;

Egzersiz yapın :

Depresyondayken her ne kadar yataktan çıkmak istemiyor olsanız da, böyle bir durumda, en büyük yardımcınız egzersizdir. Bu nedenle ne yapın edin ve kendinizi o yataktan çıkartın.

Egzersiz, yarım saatlik bir yürüyüş bile olabilir. Yarım saatlik bir yürüyüş bile sinirinizi, öfkenizi atmanız ve vücudunuzun endorfin salgılaması için yeterlidir. Yalnız ilk günden depresyonu yenmeyi beklemeyin ve gerçekçi olun. Günlük egzersizinizi aksatmayın. Zamanla hem kendinizle gurur duymaya, hem de depresyonunuzdan kurtulmaya başlayacaksınız.

depÖğünlerinizi düzenli yiyin :

Depresyondayken insanlar düzenli yemek yemezler. Fakat sağlıklı ve düzenli beslenmek beyninizin doğal olarak depresyonla savaşmasını sağlar.

Hislerinizi yazıya dökün :

Depresyonda olan kişi, kimseyle neler hissettiğini konuşmak istemez. Böyle bir durumda size hislerinizi yazıya dökmenizi öneririz. Yazıya döktüğünüz hisleriniz sizi bile şaşırtabilir çünkü bazen insan neler hissettiğini dışarıdan bakmadan bilemez. Neler hissettiğinizi tam olarak bilmek, onlarla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Balık yağı alın :

Balık yağı, kişinin moralini yükseltici ve depresyonla savaşıcı özelliğe sahiptir. Omega 3 yağının depresyonu yenmeye doğal yollarla yardımcı olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Şeker ve işlenmiş karbonhidratları bırakın :

Depresyondayken ilk yöneldiğimiz gıdalar şeker ve işlenmiş karbonhidratlardır. Halbuki bu gıdalar ne vücudunuza, ne de beyninize yarar sağlarlar. Üstelik modunuzu ve hormonlarınızı değiştirirler. Şekeri bırakır ve egzersize başlarsanız, ne kadar pozitif yönde değiştiğinize şaşıracaksınız.

Kendinizi izole etmeyin :

Bu, depresyonda olan birinden istenebilecek en zor şey olsa da kendinizi izole etmemeyi öğrenmelisiniz. Kendi başınıza olmak, sadece, daha çok depresyonda olmanıza neden olur. Depresyonu yenmede arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğini hafife almayın. Üstelik başkalarıyla vakit geçirmek siz o sırada fark etmeseniz bile, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

“Depresyona Karşı Ne Yapmalı?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Belirtileri” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.