Depresyondan Çıkmayı Kolaylaştıran Yiyecekler

Depresyon, çağımızın en büyük sıkıntısı olup, yaşanan üzücü olaylar ve duygusal çalkantılar, depresyonu tetikleyen çok önemli etkenlerdir.

Bu durumların, beynin kimyasını olumsuz yönde, etkilediğini unutmamak gerekir. Burada önemli olan, beynin doğru kimyasalları salgılamasını sağlamaktır.

Yalnız, çoğu insan depresyonda olduğunu bilmiyor veya görmezden geliyor. Depresif hissedenlerin çoğu da, çareyi, yemekte buluyor.

Ancak, gerçekten bir şeyler yiyerek kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız, doğru tercihlerde bulunmanız gerekir. Yanlış yiyecekler, psikolojik açıdan olumsuzluklara yol açabilir. Doğru yiyecekler ise, depresyonun olumsuz etkilerini en aza indirebilir.

Çağımızın en büyük sıkıntısı olan bu depresyondan kurtulmak için, aşağıda sıralayacağımız yiyecekleri yemeniz ve içmeniz yerinde olur.

İşte;

Depresyondan Çıkmanızı Kolaylaştıran Yiyecekler :

Yumurta : Yumurtada B vitamini ve protein var. Yumurta sarısı yemek oldukça faydalı. Bunun dışında yağsız sığır eti, buğday tohumu, balık ve tavuk yiyebilirsiniz.

B6 ve B12 vitaminleri almak gerekiyor. Çünkü bu şekilde beyne modumuzu yükseltici mesajlar gidiyor. B vitamini eksikliği ile depresyon arasında bir bağ olduğu biliniyor.

Yumurtadaki protein uzun süre tokluk hissi veriyor ve kan şekerini dengeliyor.

Fındık ve Çekirdek : Bu yiyeceklerde magnezyum var. Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju, fındık, ceviz yerseniz magnezyum yönünden beslenirsiniz. Bu yiyecekler serotonin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Bu da insanın iyi hissetmesiniz sağlayan, beynin salgıladığı bir kimyasal. Aynı zamanda magnezyum güçlü bir enerji kaynağıdır.

Balık : Balık Omega 3 yönünden zengindir. Yabani somon, ringa, tuna, sardalye, hamsi bu yönden zengin besin kaynaklarıdır. Haftada üç defa balık yiyemeyenlere pratik bir çözüm ise Omega 3 hapları olarak öneriliyor. Balık, beyin yiyeceği olarak nitelendiriliyor. Balık beyni etkiliyor ve modu yükseltiyor.

Tahıl : Esmer ekmek gibi, farklı türdeki bitkilerden elde edilmiş un ürünleri tercih edilmeli. Bu şekilde hem kan şekeri dengeleniyor hem de serotonin seviyesi yükseliyor.

Yeşil Çay : Yeşil çayda L-theanine isimli amino asit bulunuyor. Bu amino asit beyindeki alfa dalgalarını canlandırıyor. Yeşil çay etkisi sekiz saate kadar süren rahatlatıcı bir özelliğe sahip.

Modunuzun düştüğünü fark ettiğinizde, abur cubur yemek yerine, bir fincan yeşil çay içebilirsiniz ya da bir avuç fındık yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde balık tercih eder, sabah kahvaltısında yumurtayı atlamazsanız ve yediklerinize dikkat ederseniz, depresyona karşı koruyucu önlem almış olursunuz.

“Stresi Azaltan ve Stresi Artıran Yiyecekler Nelerdir?” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Ender Saraç’tan Strese Karşı Özel Diyet” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 55 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.