Depresyonda Olan Kişinin Yakınları Ne Yapmalı?

Depresyon, sadece, hastanın kendisini değil, yakınlarını da olumsuz derecede etkileyen bir rahatsızlıktır. Hastanın yaşadığı, isteksizlik, neşesizlik, zevk alamama durumu sosyal ilişkilerini de bozar. Hastalık, uzun sürerse, bu bozulma, daha da ağır hale gelir.

Ortada belirli bir neden yokken kişinin kendisini, üzüntülü, karamsar, tahammülsüz hissetmesi çoğu zaman çevresindekileri hem üzer, hem şaşırtır.

Depresyondaki, bir kişinin, yakınları, öncelikle,bu durumun, hastalık olduğunu kabul etmeleri gerekir. Bu hastalık, beyindeki metabolizmanın belli bir bozukluğundan doğar. Hastanın yaptığı bir durum değildir, hasta, bu durumdan sorumlu tutulamaz.

Bu nedenle hastalıktan dolayı utanmak, suçlanmak ya da hastanın kendisini suçlaması doğru değildir.

Hasta yakınları çoğu zaman ne yapacağını bilmez halde yardım için çırpınırlar. Öncelikle yapmaları gereken hastayı doktora gitmeye ve ona, rahatsızlığını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya ikna etmektir.

Depresyon, tedavisi, mümkün olan bir hastalıktır. Ancak tedavi zaman ister. O sebeple sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir.

Hastalığın doğası gereği karamsar ve umutsuz olan depresyonlu kişiye, umut verici sözlerle yaklaşmalı, durumun tedavisinin mümkün olduğu sık sık hatırlatılmalıdır.

Tedavinin, ilk haftalarında düzelme olmaması, hastanın, umutsuzluğunu artırabilir. Psikiyatrik ilaç tedavilerinin etkilerinin çoğu zaman iki üç haftadan sonra ortaya çıktığı gerçeği, hastaya, sık sık hatırlatılmalı.

İsteksiz, hiçbir şeyden zevk almayan, hastanın, neşelenmesi, onun hoşuna gitmesi için onu aktivitelere zorlamak doğru olmaz. Bu durumda, planlanan aktiviteyi enerji kaybı ya da isteksizlik nedeniyle gerçekleştiremeyen, hasta, kendisini aciz ve beceriksiz hissedebilir. Onu yük altına sokmayacak, kısa gezintiler, gibi, tekliflerde bulunun. Ancak ısrar etmeyin. Tedavi ilerledikçe, hastanın, enerjisi, isteği, yerine gelecek, tekliflerinize daha sıcak bakacaktır.

Antidepresan ilaçlar yıllar boyunca kullanıldığında bile bağımlılık oluşturmazlar. Modern tıbbın kullandığı antidepresanlar uyutarak sorunları unutturan ilaçlar değildir. Beyinde, bozulan metabolizmayı, düzelterek, depresyon belirtilerinin azalmasını sağlar.

Depresyon, kişinin, kendi kendine yenebileceği bir durum değildir. Bu sebeple “ilaçlar bağımlılık yapar, kullanma, kendi kendinin doktoru ol” gibi önerilerde bulunmak, hastanın durumunu kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz.

Çağdaş tıbbın sağladığı imkanlar sayesinde, depresyon, tedavi edilir hastalıktır. Kullanılan tedavi, hastaya uygun olduğu takdirde, depresyon birkaç hafta veya ay içerisinde düzelmeye başlar.

Ancak, depresyon, genellikle, haftalar veya aylar süren bir gelişmenin sonucu olarak ortaya çıktığından, tedavisi de elbette zaman ister. Sadece bir kaç gün içinde çabucacık iyileşme ihtimali olmadığı için sabırlı olmak gerekir.

Depresyon o kadar yaygın bir hastalık ki, hemen hemen her ailede bir kişi depresyon hastası, Ancak, hasta, hekim ve ailenin işbirliği yapması ile bu hastalığın tedavisinde başarı şansı yüksek.

“Depresyona Giren Kişi Neler Yapmalı?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Depresyonu Yenmenin Yolları” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 40 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.