Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık Sorunu Nasıl Önlenir?

Demir eksikliği, genellikle, büyümenin çok hızlı olduğu küçük çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıkar.

Kadınlar ise, doğurganlık dönemlerinde, aylık adet kanamaları ile kan kaybetmeleri nedeniyle kansızlık yaşayabilirler.

“Demir İçeren Besinler” bu konumuzu okumak isterseniz;

Yine, demir içeriği düşük olan yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve ayrıca, besinler yoluyla alınan demirin emiliminin de güç olması da kansızlık sorununu ortya çıkarır.

Ancak; doğru beslenme yöntemi ile kan yapımını artırabilir, kansızlık sorununu giderebilirsiniz.

Hangi Besinler Ne Şekilde Yenir ise Kan Yapar?

Kan Yapıcı Beslenme : Kan Yapan Besinler :

* Ispanak yemeği yapılırken, acı suyu çıksın diye, haşlandıktan sonra sıkılıp, suyu atılmamalı. Böyle yapıldığında sebzenin suyunda kalan tüm demir kullanılamadan atılmış oluyor.

* Demirden zengin makarna da az suda haşlanmalı, soğuk sudan geçirilmeden haşlandığı su süzülerek pişirilmeli.

* Diyet programlarındaki gibi her şey haşlama ile yenmemeli. Yağ azaltılarak, sebzeler tamamen öldürülmeden, yarı çiğ yenmeli ve kendi suyu ile pişirilmeli.

* Beyaz ekmek çok tercih edilmemeli. Bunun yerine bildiğimiz tam tahıllı köy ekmeği ya da yufka tüketilmeli.

* Çay ve kahve, yemeklerden hemen sonra içilmemeli. Bu, demirin emilimini engeller. Yemekte yenilen yiyeceklerdeki demiri etkisiz hale getirir. Çay ve kahve ya yemek yedikten 1-2 saat sonra ya da yemekten önce içilmeli.

* Konsantre meyve suları yerine, taze sıkılmış meyve suları içilmeli. Meyvelerin içindeki şeker yeterli olup, ayrıca, tatlandırıcı konulmamalı.

* Yemeklerin tadına bakılmadan tuz atılmamalı. Gerekirse sebzeler kendi tuzu ile pişirilmeli. 2-3 içerisinde damak o tada alışacaktır. Tuz ve şeker, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı ve kolesterol riskini artırır.

* Keçiboynuzu, üzüm ya da dut pekmezinden, sabahları uyanır uyanmaz bir kahve fincanı dolusu içilmeli. Pekmezin içine, demirin emilimini artırmak için limon sıkılabilir ya da damak tadına göre biraz tahin konulabilir.

Ancak, kansızlık problemi olan kişi, aynı zamanda kalsiyum takviyesi alıyorsa, ikisi aynı zamanda tüketilmemeli. Pekmezin içilmesinden 30-45 dakika sonra süt içilmeli.

“Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık için Neler Yemeliyiz?” bu konumuz için tıklayınız.

“Demir Emilimini Artırmak için Hangi Besinleri Ne Şekilde Yemeliyiz?” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 363 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.