Demir Eksikliği ve Vücuda Verdiği Zararlar

Kansızlığın en çok görülen türü demir eksikliği ile oluşan kansızlıktır. Alvuyarların oksijen taşımasını sağlamasında işlevi olan demir mineralini vücut üretemez. Bu yüzden dışardan gıdalar yoluyla alınır.

Demir yetersizliği, demir rezervlerin boşalmasıyla başlar, demire bağlı enzimlerin ve demir içeren hemoglobinle miyoglobin gibi proteinlerin azalmasıyla devam eder.

Demir Değerleri : Demir Eksikliği Değerleri :

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, hemoglobin değerlerinin, erkeklerde 14 gr/dl, kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi durumunda demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) söz konusudur.

Demir eksikliği, ciltte solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kolay üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, tırnaklarda kolay kırılma, dil papillalarında düzleşme, ve dudak çatlamaları ve saç dökülmesi gibi belirtiler gösterir.

Vücutta Demir Eksikliği Ne Yapar? Demir Eksikliğinin Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Kadınlar ve hamilelikte demir yetersizliği daha fazla görülmektedir.

Kansızlık, her yaşta oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Kadınların demir minerali ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır. Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir yetersizliği, bile, kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Hamile kadınların demire olan ihtiyaçları daha da artar.

Demir azlığı, bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. Ayrıca ilerki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenmeyle gerekli demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden doktorlar demir takviyesi önerirler.

Çocuklarda demir yetersizliği, iştahsızlık, zayıf hafıza, zeka düzeyinde gerilik, dikkatini toparlayamama, motivasyon zorluğu, düşük kilo, bağışıklık sisteminin zayıflaması, huzursuzluk gibi sorunlara sebep olur.

Bebeklerde anne sütünün yeteri kadar alınamaması ve de ek gıdaya geçtikten sonra demir içeren besinlerle, gerektiği kadar beslenilmemesi, bu soruna neden olur. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir yetersizliğine yol açar.

“İbrahim Saraçğlu-Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık için Bitkisel Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

“Demir İçeren Besinler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 51 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.